Dina tankar kring bemötandet i sorg
Hej,
Under de senaste åren har flera personer i min omgivning och i mina vänners omgivning gått bort. Det har varit svåra erfarenheter, men också lärorika. Något som har blivit tydligt för mig är hur svårt vi i Sverige ofta har för att prata om sorg, och hur ovana vi har blivit vid att möta människor som sörjer.
Av olika anledningar har vi kommit längre ifrån att samtala om döden, både som samhälle och som medmänniskor. Det gör att många som sörjer inte får det stöd de behöver.
Det här är något jag vill vara med och förändra.
Därför har jag tagit fram den här enkäten. Om du vill dela med dig av hur du själv har blivit bemött i din sorg, hjälper dina erfarenheter till att bygga kunskap och öka förståelsen. Det kan i förlängningen bidra till ett varmare och mer stödjande bemötande, både för andra men också för dig själv.
Allt du delar är helt anonymt. Fyll gärna i formuläret nedan om du vill vara med.
Tusen tack på förhand. Det betyder mycket.
docs.google.com/forms/d/18y8SPg8PuMCiMtuRSRpViplKt57DQc9dUYWlPUKY3GI/preview
docs.google.com/forms/d/18y8SPg8PuMCiMtuRSRpViplKt57DQc9dUYWlPUKY3GI/preview