isa94 skrev 2025-09-18 19:19:38 följande:
Jag hade också ÄL den 10, då räknat på cykeldag 16, brukar ha mellan 14-16, och nu då en beräknat cykel på 28 dagar, som ligger vanligen mellan 26-28 Beroende på ägglossning.
Jag tror jag ska försöka vänta, men slog oss att mannen min är bortrest över BIM och dagen efter, så vet inte hur jag vill göra då, testa tillsammans innan han åker för att ändå göra ihop, eller att jag får reda på det när han är borta och ta det som det kommer.
Vad skönt! är vårt första försök denna vända och våra två innan gick på första försöket, eller ja typ. Innan första fick jag ett X. Men nu är vi även äldre, var 24 med första o 26 med andra, nu är jag ändå 31. Så inställd på att det inte kommer gå lika lätt denna gång. Så vet inte hur jag kommer reagera på ett negativt resultat fasten jag är inställd på det 😬
Klurigt att veta om det är bäst att testa i förväg eller göra det själv bör han är bortrest!
Håller tummarna för att det går lika enkelt för dig den här gånge! Är också 31 men har inga barn sedan tidigare, och är inne på tredje cykeln nu. Jag blev gravid på första försöket (på vår bröllopsresa till och med! Kändes romantiskt) och fick tyvärr ett tidigt missfall, men det kändes ändå på något sätt skönt att veta att det gick att bli gravid. Har kompisar i samma ålder eller lite äldre där det gått på första försöket och de fått behålla, men också flera som behövt göra IVF innan 30, så åldern behöver verkligen inte säga så mycket redan nu.