• Anonym (Siri)

    Lågt blodtryck, mår inte bra

    Jag är medelålders. Normalviktig, rör mig regelbundet och har ett allmänt nyttigt leverne. Dricker inte alkohol och röker inte,

    jag har senaste åren besvärats av regelbunden huvudvärk och trötthet. 


    Har lågt blodtryck, och sista tiden har yrsel när jag rest mig upp varit vanligt. 


    Har pratat ett par ggr med vården om detta då jag tror huvudvärk, yrsel och trötthet beror på blodtrycket, men de viftar bara bort det och menar att lågt blodtryck är bra. 


    Har en tillförlitlig mätare hemma och ligger runt 90-95 i övertryck och 60-67 i undertryck. 


    Någon som har tips på hur man kan göra för att öka blodtrycket och må bättre? Tycker jag redan gör det jag borde när jag googlar. 

  • Svar på tråden Lågt blodtryck, mår inte bra
  • Tow2Mater

    ät saltlakrits, salta maten mera kanske. Salt sägs ju höja blodtrycket. Iallafall för en del.

  • Anonym (Frida)

    Vet du om du har anemi? Jag mådde ungefär som du beskriver när jag hade lågt blodtryck i kombination med blodbrist.

  • Anonym (Siri)

    Hur vet man om man har anemi? Hur tar manerna på det? 

  • Anonym (Frida)
    Anonym (Siri) skrev 2025-08-09 21:26:37 följande:

    Hur vet man om man har anemi? Hur tar manerna på det? 


    Gör blodprov hos vårdcentralen 😊
  • Anonym (Knopp)

    Man blir visserligen trött av lågt blodtryck, men som någon annan skrev hade jag bett att få kolla järnvärdet och ferritin (lagrat järn). 

    Jag har ännu lägre tryck och har haft en del yrsel men man vill ju helst inte höja trycket i onödan. Att träna regelbundet och att ha tillräckligt med vätska i kroppen har hjälpt mig. 

Svar på tråden Lågt blodtryck, mår inte bra