longwalkhome skrev 2025-08-26 13:25:27 följande:
Tillåt mig justera
d.v.s. kunna erbjuda bättre vård till billigare peng. lägre kostnader genom besparingar
O.K. men med privata vårdcentraler/vårdenheter brukar det vara svårare med att få tillgång till vård på olika sätt. Men kostnaderna är precis desamma för skattebetalarna.
De etablerar sig dessutom mest i områden med lättare befolkning ur vårdsynpunkt, så att det blir lönsammare när de inte har så många tunga patientgrupper.
En del av dem erbjuder t.ex. psykoterapisessioner på 25 minuter, när.alla andra.anser att det behövs 45 minuter. Psykologerna larmar inifrån om det i sina facktidningar.
Någonstans måste ju vinsten tas.
Det är aktieägarna som har gjort vinster på de privata vårdenheterna. Jättevinster.
När det gäller skattesänkningarna så gav det dem med högre inkomster mycket mer. Och de personerna konsumerar redan vad de behöver och vill göra, så då sparar de pengarna mer i aktier/guld/obligationer och fastigheter. Vilket inte sätter fart på några samhällshjul.
De gånger som aktieköp sätter igång samhällshjul är i uppstart av nya företag. Ett äldre företag kan någon gång också emittera aktier för att få in pengar till en satsning.
I övrigt handlar aktier bara om en intern marknad mellan aktieägare. Det är den handeln som är den stora handeln med aktier. Detsamma gäller guld och fastighetsinnehav. Statsobligationer säljs när.staten vill dra in pengar till sin verksamhet. Men ökad sådan försäljning ger inflation.