Inlägg från: Anonym (Komiskt) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Komiskt)

    Dryg attityd i trådarna

    Sådana här trådstarter dyker upp då och då. Det komiska är att de som svarar i dem alltid själva är så "oskyldiga" och pratar om att andra inte kan bete sig, när man ser i andra trådar att de inte är ett dugg bättre själva.

  • Anonym (Komiskt)
    Xenia skrev 2025-09-05 00:11:23 följande:

    En del trådstartare är också rätt dryga. De skäller ut folk för att de inte gillar svaren. De oroar sig för småsaker och ser inte det större problemet. De säger att de vet bäst själv och då undrar man varför de öht startar tråden.

    Så en del inbjuder faktiskt till dryga svar.


    För den skull kan man föregå med gott exempel och inte svara drygt. Det är klart att en trådstartare blir gladast av folk som håller med denne, men det är ingen anledning att vara otrevlig mot en trådstartare som inte varit otrevlig.

    Många svar som ges till trådstartare är direkt anklagande och misstänkliggörande istället för att vara ett svar på frågan. Där borde flera tänka till innan de svarar.
  • Anonym (Komiskt)
    Xenia skrev 2025-09-05 14:44:02 följande:
    Beror på vad man klassificerar som "otrevligt". Tycker jag att någon resonerar konstigt så skriver jag det. Jag skriver dock aldrig rent ut att TS är en idiot.

    Poängen med att starta en tråd är ju att få höra andras åsikter. Då får man ibland läsa min och andras ocensurerade åsikter. Tål man inte det, ska man inte starta några trådar.

    "If you can't stand the heat, stay out of the kitchen"
    Det är inte att tycka att någon resonerar konstigt det handlar om, men en del som tycker att en trådstartare resonerar konstigt har en tendens att gå till personangrepp för att de inte förstår trådstartaren. Bara för att man inte förstår en person eller dennes resonemang så betyder det inte per automatik att personen är värd förakt.
Svar på tråden Dryg attityd i trådarna