• Anonym (Elsa)

    Trivs inte i huset

    Jag och min familj har bott i vårt hus i tre år men jag trivs inte.Jag pendlar 50 minuter med bil enkel väg och jag var inte beredd på att det skulle kännas så slitsamt .jag vet att det finns mänga som pedlar längre men för mig är det lång väg. Åker jag kommunalt tar det 90 minuter. Jag har ingen möjlighet till flex och jag behöver ibland gå upp 4.15 för att hinna till jobbet .där vi bodde tidigare hade jag 15 min med bil till jobbet..vintern är värst. sen jag tycker om trädgården där jag bor nu men inte huset i sig.. jag har känt myvket stress och ångest. Min man är oförstående då han menar att många andra pendlar. Han vill gärna bo i hus och det ör svårt att hitta närmare stan för samma pris så han vill inte flytta. tidigare bodde vi i radhus.. vi har myvket konflikter pga detta .Vad ska vi göra ?

  • Svar på tråden Trivs inte i huset
  • Anonym (Elsa)

    Tyvärr så går det inte att byta jobb då det inte finns sådana tjänster att söka. Så det är tyvärr ingen möjlighet. Jag har ingen möjlighet att jobba hemifrån så måste in alla dagar 


    Nordinni skrev 2025-09-06 23:17:12 följande:

    Har du möjlighet att byta jobb eller jobba hemma några dagar i veckan?


  • Anonym (Elsa)
    Anonym (Blä) skrev 2025-09-06 23:25:06 följande:

    Jag hade känt mig som en slav om jag var du. 

    1. Du kan byta jobb. 
    2. Du kan säga till din man att om han så gärna vill bo där med dig, så får han betala för uppehället själv tills dess att du hittat ett jobb som passar in i er nya boendesituation. För uppenbarligen så sliter ju det på dig och du vill inte ens bo där. 
    3. Du kan hota med att bli särbo om han inte går med på att flytta. 

    Det är inte ett alternativ att du ska bidra ekonomiskt till boendet när du både vantrivs och hatar pendlandet.1. 


    1. Det finns inga sådana tjänster att söka. Jag har kollat under trr års tid. Kommunerna sparar 
    2.vi har gemensam ekonomi så det blir svårt . Men annars var det bra tänkt..
    3. Det är väl det enda alternativet. Jag får hota med att flytta. 
  • Anonym (Elsa)
    Anonym (Betty) skrev 2025-09-07 07:19:39 följande:
    Håller med om att ts verkar gå upp tidigt oavsett. Kvart över fyra är tidigt men hittar du ett jobb som ligger 30 minuter närmare så måste hon ändå gå upp 4.45. Och det är också tidigt. 

    Finns det något annat ts du kan göra för att inte behöva gå upp så tidigt? Är det när du åker kommunalt bara det blir de tiderna? Kan ni ha två bilar så du alltid kan åka bil? Kan du göra något smidigare på morgonen? Duscha kvällen innan? Äta frukost på jobbet om ni har någon fm fika? Förbereda så mycket som möjligt kvällen innan. Lägga fram torrvaror till frukosten. Lägga fram kläder. 
    Jag åker med bil och vi har två bilar. Jag äter frukost på jobbet de dgr jag börjar tidigt som är .2 dgr/ vecka .de andra dgr går jag upp 5.30 som känns mer normal tid tycker jag.tack för alla tips ändå. 
  • Anonym (Elsa)
    Anonym (X) skrev 2025-09-07 10:17:43 följande:

    Har ni, eller planerar ni att skaffa, barn?


    Vi har barn men den yngsta går i mellanstadiet så tar sig själv rill skolan..de två andra är nästan vuxna. 
Svar på tråden Trivs inte i huset