Inlägg från: Skipper123 |Visa alla inlägg
  • Skipper123

    Bf - April / Maj 2026 👣

    Hej, har bf i början av Maj och ska idag på tidigt ultraljud på grund av tidigare smärtor och att man ej såg något foster för en dryg vecka sedan.(troligen för tidigt).
    Önska mig lycka till! ✨

    Ni som nyligen plussat kan väl hänga med i tråden och följas åt! 🌹🎉🌸

    Skriv gärna bf datum 🥰

  • Svar på tråden Bf - April / Maj 2026 👣
  • Skipper123

    Ville bara uppdatera att ultraljudet visade en normal graviditet, vecka 6+0. Tyckte oss se ett litet 💓 flimra på skärmen.

    Bör ha Bf 3/5

  • Skipper123

    Jag hade typ huggande/skärande smärtor i vänster sida ungefär där äggstockar sitter.
    Men det gick över sedan. Men fick komma in akut efter att jag ringt. Dom ville kolla ultraljud och blodprover för hcg värden 2 ggr.

    Vad roligt! Då är vi nära varandra med bf datum :)
    Har du några symptom? När plussade du? Har du ringt bm? ✨🌸

  • Skipper123

    Plussade väldigt svagt för typ 3 eller drygt 2 veckor sedan. Hur det är möjligt vet jag inte 🤣 men ungefär 9-10 dagar efter ägglossning. Man såg knappt strecket men gjorde flera med tiden och ett cb med veckoindikator.

    Mitt illamående har börjat smyga sig på med start för ungefär en vecka sedan, det är ännu inte så illa och går i vågor, men jag räknar med att det slår till ordentligt snart, då jag med mina 3 tidigare graviditeter mått fruktansvärt illa och kräkts ända fram till och med 05e månaden eller mer. Har lidit av hyperemesis gravidarum när jag väntat alltså mina barn, så jag tror inte jag slipper undan denna gången.
    Övriga symptom är vansinnig trötthet, kissar 4 gånger nattetid och öm i tuttarna 😅
    Men det hör till.

    Vad tungt med missfall 🌸😞 Är det ok att jag frågar i vilken vecka det skedde?  

    Jag är oroad hela tiden att något ska ske.. särskilt då jag är 38 år fyllda och det tog iaf 5 månader innan vi blev gravida. Vill att veckorna springer iväg fort nu, helst att det vore vecka 12 redan så man åtminstone kan slappna av lite mer.

  • Skipper123

    Isåfall kör vi BF Maj här då :)
    Tänkte det kunde vara kul att följas åt med några runt datum som inte ligger så långt bort, typ BF slutet av April/ Början av Maj.

    Men hur ändrar man rubriken i denna tråd till Maj, enbart? 😬👌🌸

  • Skipper123
    Har nu gjort en ny tråd med Bf Maj istället, hoppas gärna över till den 👣💜☺️
Svar på tråden Bf - April / Maj 2026 👣