• Anonym (L)

    Typ

    Förstår att det där kan bli ett hjärnspöke. Mitt ex berättade en gång att hans typ är latinas. Jag ser väldigt skandinavisk ut med ljusblå ögon och ljusblont hår. 


    Han var attraherad av mig, det fanns ingen tvekan om det, men det är idiotiskt att berätta om sådana preferenser för en partner. Vad ska man göra med den informationen egentligen? 


    Själv gillar jag män som ser ut som vikingar gärna med långt hår och skägg men jag har blivit förälskad i män som inte ser ut så. Jag skulle aldrig ha berättat om den preferensen för de männen. 


    När man blir förälskad har ju sådana ytliga preferenser ingen betydelse längre men det är dumt att dela sådant, även om partnern frågar. Det bästa är en vit lögn om att man inte har någon typ eller att partnern är ens typ. 

Svar på tråden Typ