Anonym (Förvirrad) skrev 2025-09-16 10:23:52 följande:
Nej som jag skrivit, vi använder sällan kondom, är flera månader sedan senast, nej absolut men eftersom att jag själv vet om jag legat med någon eller inte, dvs jag har självklart inte legat med någon, så är det ju helt omöjligt? De är väl där problemet delvis ligger, att han får för sig någonting, som inte kan stämma, eftersom jag inte haft en kondom i mig på flera månader, framförallt inte varit med en annan man för den delen heller. Hela orsaken till att jag söker andras tips och råd här bottnar ju i att jag är anklagad för att ha varit otrogen utan att jag varit det, det är enligt mig en hemsk anklagelse när man själv vet att det är så långt ifrån vad som överhuvudtaget skulle finnas på kartan. Så därför undrar jag dels om de är jag som är trög som tycker att han överdriver och överreagerar samt har sjukt dåliga grunder för sina anklagelser å även hur man kan stötta en partner som onekligen har svårt med tillit, enligt mig sitter de i hans eget huvud, frågan är bara hur han kan "hjälpa sig själv"
Även om det skulle varit så att du hade varit otrogen och haft sex men en annan man med kondom så är inte det något han hade märkt på någon lukt.
Det skulle isåfall vara om du hade sex med kondom med en annan 10 min före...
Eftersom han anklar dig för otrohet och samtidigt själv smusslar med telefonen på natten samt har kondomer i jobbansökan (!) så är det stor sannolikhet att han själv är eller har varit otrogen.