Uppspelning med kompis som inte övat
Men jag förstår er. Om kompisen inte får vara med på solot, kommer kompisen bli ledsen. Men om de spelar ihop, riskerar din dotter att drabbas negativt.
Jag tycker att ni ska prata med ledaren och förklara situationen. Om din dotter hellre vill dra sig ur än att stå framför publiken och skämmas för att kompisen inte har övat, måste din dotter få göra det. Hon ska INTE behöva ställa upp av plikt, eller för att man håller vad man lovat. Hon lovade aldrig att spela under dessa omständigheter.
Om kompisen också hoppar av är det ledarens problem. Ytterst är det ledaren som är ansvarig för uppspelningen.
Det måste inte låta perfekt och ibland är det viktigare att vara en bra kompis. Men det är lika viktigt att lära sina barn att sätta gränser och inte gå med på vad som helst. Detta tycker jag låter som en sådan situation. Dock bör det vara din dotters beslut. Vill hon genomföra det utan att såra kompisen, får hon kanske ta det som det är.