Hornper skrev 2025-10-14 12:18:26 följande:
Det är säkerligen mycket vanligt att män följer med kvinnor, berusade eller nyktra, hem efter en fest eller ett krogbesök i syfte att att ha sex med dem. Jag gjorde det massor av gånger i min ungdom utan att då inse hur skändligt och beräknande jag betedde mig. Alldeles säkert var det åtminstone någon dam som efteråt önskade att det att det aldrig skett.
TS bör tänka på att dagens lagstiftning gör det möjligt att ångra ett samtycke i efterhand om hon så skulle vilja. Idag ligger bevisbördan på mannen, vars trovärdighet bedöms vara lägre än kvinnans. Lagen ser strängare på det som tidigare skulle ha betraktats som grovhångel än på upprepade fall av grovt våld utan sexuella inslag. Det har tydligt belysts i en reportageserie i Expressen
www.expressen.se/nyheter/sverige/varfor-doms-valdtakter--utan-vald-mycket-varre/
Så visst kan TS anmäla om hon känner för det. Här finns skadeståndspengar att tjäna, och karlsvinet åker in på tre år.
Det hela beror väl på hur berusad TS var. Det vill säga berusad, men i stånd att säga nej,eller berusad bortom det mesta, så att man inte har koll och knappt klarar att ta sig hem eller säga nej. Vi VET ju inte, för TS har inte beskrivit det hela närmare.
Fortfarande är det så att våldtäktsmål, där det inte finns några tyfdliga bevis, där ord står mot ord, inte brukar ge fällande dom.
Så jag tycker att TS bara ska anmäla om hon inte var vid medvetande eller har minnesbilder som visar att det var en våldtäkt, om hon orkar med den rätrsliga processen.