Anonym (Livsstil) skrev 2025-12-04 09:05:17 följande:
Att det räcker för en betyder inte att det räcker för någon annan. Mina föräldrar hade en aktiv livsstil långt upp i åren, med hus och sommarstuga. När min pappa gick bort tog vi barn över stugan och mamma bodde kvar i huset. Hon hade låg pension och hade inte klarat huset utan änkepensionen.
Mina svärföräldrar valde att tillbringa vinterhalvåret utomlands när de kom upp i åren. Det klarade de tack vare att båda hade relativt hög pension.
Jag tycker man ska tänka igenom hur man tänker sig att livet ser ut vid 70, 80, 85 och fundera på ekonomin.
Så är det naturligtvis, men man behöver i alla fall inte vara rädd att inte klara sig , att inte ha pengar till hyra, mat, frisör , nödvändiga kläder och tandläkarräkningar.
Vill man bo i villa, ha sommarstuga eller tillbringa vinterhalvåret utomlands , då måste man naturligtvis se till att man har bra pension eller sparade pengar.