Bonusson som vägrar jobba
Jag bor tillsammans med min man, min dotter (14 år), hans son (17 år) och vår gemensamma dotter (8 år). Jag och min man har båda vuxit upp med att man ska jobba och ta ansvar tidigt. Jag började sommarjobba redan vid 16, och för mig har det alltid varit viktigt att mina barn får den erfarenheten ? inte bara för pengarnas skull, utan för att lära sig ansvar, arbetsmoral och växa som person.
Förra sommaren försökte jag hjälpa min bonusson att hitta sommarjobb, både via kommunen och på egen hand. Men han vägrar. Svaren blir alltid ?jag vill inte? eller ?jag vet inte vad jag vill?, och sedan händer ingenting. Hans mamma verkar inte ställa några krav ? han har aldrig jobbat, lever på bidrag och får både märkeskläder och pengar ändå. Det gör mig faktiskt galen. Är det jag som överreagerar?
Min man tycker att det inte är något problem, eftersom han själv inte behövde jobba när han var yngre. Vi kan inte ens prata om det här utan att det blir bråk, för vi ser det så olika.
Vad tycker ni? Ska man kräva att en 17-åring tar ett sommarjobb ? eller ska man låta dem vänta tills de själva vill?