• Jimmy75

    Kan man ser autism vid 9 månader?

    Anonym (Tre) skrev 2025-10-19 14:05:33 följande:

    mitt tips är ändå att avvakta för det kan bli fel diagnos om utredningen börjas så tidigt


    Man ställer normalt sett inte diagnos så tidigt om det inte är väldigt tydligt. Det finns liksom ingen anledning att ha så bråttom med att diagnosticera. Det normala är att man avvaktar och följer utvecklingen om man inte är säker på bedömningen. Bättre att som förälder lyfta sin oro tidigt. 
  • Jimmy75
    Anonym (autism?) skrev 2025-10-19 20:26:49 följande:
    Alltså, en utredning såhär tidigt gör väl varken till eller från men jag tänker att det ändå är bra att BVC också har koll. Så att dom kan lotsa oss vidare när det behövs om det behövs! 
    Ja, BVC gör inga utredningar. Vid misstanke om utvecklingsrelaterade avvikelser remitterar de vidare till barnhälsovårdspsykolog som kan göra en utredning om det anses motiverat. Poängen som kan finnas med utredning av autism tidigt är att den ger rätt till stöd ifrån habiliteringen och en del utbildningar så att man så tidigt som möjligt kan göra bra anpassningar vilket gynnar barnets utveckling...men som sagt, det är ju om behov av det anses finnas. Det ni kan göra själva är att kolla in tips och material själva och anpassa om ni nu tycker det finns misstankar om det. Det är inga av anpassningarna som är till skada eller nackdel även om ert barn nu inte skulle ha någon neuropsykiatrisk funktionsnedsättning.
Svar på tråden Kan man ser autism vid 9 månader?