Inlägg från: Anonym (Kram) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Kram)

    Gravid eller inte???

    Anonym (Orolig) skrev 2025-10-19 05:39:18 följande:
    Gravid eller inte???

    Hej alla! 


    har sökt igenom sååå många trådar nu utan att bli klokare! 


    jag är gravid i v 9, har varit och gjort ett tidigt ultraljud där man såg ett hjärta ticka för 2 veckor sedan. Men sedan förra lördagen började jag få en rosa liten liten blödnkng som sedan försvann, sedan fick jag likadant på måndagen som avtog! Men i tisdags började det blöda ordentlig och hade jätte ont i magen, och  sedan dess bara börjat blöda mer och mer samt har verkligen kramper och ont i magen till o från med antigen rosa blödningar eller klarröda, inga klumpar utan bara ?blodstrimlor? ibland. Jag har fullständig panik över detta, har ringt gynakuten som inte tar emot mig för jag är så ?tidigt gravid? och fyller inte 3 bindor med blod per timme. Har bokat privat ultraljud på tisdag, men som jag sen såg skrev att dom tar inte emot patienter med pågående blödning eller smärta!!! 

    vart ska jag vända mig???? Hur ska jag veta? Det är min första graviditet och aldrig haft missfall förut! Ska jag bara utgå nu från att det är ett missfall och ta ett test om några veckor? Ska jag leva som vanligt eller som gravid? 💔 går sönder av ovisshet. 


    hoppas någon har ork att svara mig eller som kanske gått igenom samma sak 💔❤️?????


    Stor kram till dig, du befinner dig nog mitt i ett missfall, eller MA. Mitt MA började precis som du beskriver, med några små blödningar/rosa flytningar för att sedan komma igång ordentligt med smärta och mkt blod och sen klumpar och slem. Men jag fick komma in via akuten innan blödningarna tilltog, fick bekräftat att fostret dött nån vecka tidigare och sen fick jag en tid på gyn några dagar senare. Då hade blödningarna kommit igång rejält och då såg dom att fostret inte fanns kvar i livmodern utan det satt kvar rester i livmodertappen. Därför krampade det och gjorde så ont. Fick så medicin att ta för att hjälpa kroppen stöta ut allt och få kom allt ut efter några timmar bara, sen försvann all smärta och blödde mkt mindre. 


    Så om du fortfarande blöder massa och har jätteont så har du mest troligt kvar delar av graviditeten och kanske behöver få hjälp med att få ut allt. Ring gyn imorgon.

    Stor kram, beklagar 💕 Men du kommer förhoppningsvis bli gravid snart igen om det är missfall, så otroligt vanligt tyvärr. Du är inte ensam. Ta hand om dig. 

Svar på tråden Gravid eller inte???