Inlägg från: Anonym (Patricia) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Patricia)

    Gå från sambo till särbo

    Låter knepigt.  Om barnen inte ens fixar varannan vecka med honom ensam i annat hus är det ju annat som inte funkar känner jag..  

    Risken är stor att särbo blir permanent singel om det finns trilskande barn som inte får ro eller inte kan bestämma sig , då finns det ju liksom inget utrymme för er som par att sikta framåt och man bygger inte en relation på att ses varannan helg eller så..  då skaffar man sig snabbt egna nya  liv på varsitt håll och man ses mindre och mindre. 

  • Anonym (Patricia)

    Dom olikheter du beskriver är ju ändå inga småsaker utan tvärtom grundläggande dealbreakers man helt enkelt inte kompromissar om.  

    Man kan kompromissa om vart man ska bo eller äta till middag men inte grundläggande värderingar.  Tycker man så fundamentalt olika och kommer från olika världar är det ju inte bara en liten krock det är frågan om utan hel jävla frontalkrock på E4 det gäller.  

    Era olikheter och svårigheter kommer finans kvar även i den nya vardagen  så om det ska hålla i fortsättningen behöver ni båda jobba hårt och försöka hitta nån gemensam lösning. En fördel med att vara särbo är ju att var och en får stå för sin egen ekonomi och det i sig kan vara en lärdom att dra nytta av. 

    Kom överens om praktiska saker angående ansvar för hus och hem både varsitt och gemensamt samt hur en eventuell vardag ihop ska se ut hädanefter.  Fasta tider för familjemiddagar ? hur ska ni fira jul ? Etc . Såna saker blir ju plötsligt nytt. 

Svar på tråden Gå från sambo till särbo