Inlägg från: Anonym (TS) |Visa alla inlägg
  • Anonym (TS)

    Bara köpa secondhand till julen

    Mina barn vet inte om det, men jag har beslutat att alla julklappar i år kommer att vara enbart second hand. Det är bra för planeten och barnen kan få betydligt fler paket och större mängder. Men folk i vår omgivning har reagerat starkt på detta. Jag köper ju enbart hela och rent och stabila leksaker. 

    Jag kan inte se varför jag ska köpa nya saker när det finns massa fint som är så gott som orörda? Har samlat på mig saker sedan september från second hand marknaden för att kunna köpa precis det barnen vill ha. 


    Vad är problemet? 

  • Svar på tråden Bara köpa secondhand till julen
  • Anonym (TS)
    Anonym (Marina) skrev 2025-11-14 17:22:06 följande:

    Absolut inget fel att köpa begagnat men varför ska barnen få fler julklappar?


    Om man ska leka med lego så är väl själva grejen att ha volym för att det ska bli roligt? Om jag skulle köpa nytt kan detta vara dyrt och det blir väldigt få bitar. Second hand kan jag köpa 2 kg lego för 1500 kronor. 
  • Anonym (TS)
    En glad tjej skrev 2025-11-14 17:12:03 följande:
    Det är ju jättebra att köpa secondhand. Strunta i vad andra säger  du gör både miljön och plånboken en tjänst genom att handla begagnat.
    Ja jag skulle även vilja påstå att mycket saker som är äldre har bättre kvalitet än mycket som görs idag. Hittat massa leksaker i trä från 80-90 talet. Så fina och stabila saker. 
  • Anonym (TS)
    Anonym (qwerty) skrev 2025-11-14 19:45:35 följande:

    Det är inget problem med det. Varför vill du leta problem?


    Är det jag som letar problem när jag blir hårt kritiserad för att köpa second hand. 
  • Anonym (TS)
    Anonym (Skillnad) skrev 2025-11-15 17:21:15 följande:
    Jag har inget emot att man köper några enstaka begagnade saker då och då men det rimmar illa om föräldrarna alltid köper nytt och fräscht till sig själva men barnen ska ha begagnat?.

    Vi köper möbler och kläder vi vuxna också begagnat. 


    Du ser det som något laddat och fult att ge något begagnat. Att man typ gör det av snålhet eller något. 

  • Anonym (TS)
    Anonym (E) skrev 2025-11-15 18:06:54 följande:

    Beroende på ålder på barnen så kan det ju vara trist om inget har originalförpackning eller nya lappar, vi har köpt blandat, har vi varit i en second hand och sett någon tröja vi tror uppskattas så har vi köpt den, likaså om vi sett den ny på h&m, de äldre barnen är ju mer kräsna så där får man ju anpassa sig, min systerdotter älskar second hand medan mitt ena barn absolut inte vill att någon ska veta om något plagg är begagnat.

    Jag tror däremot att det som andra redan nämnt så handlar det om hur himla "duktig" du är som handlar begagnat, visst, kommer frågan upp på lunchen, "var/hir brukar du handla barnens julklappar?" "Jag köper det mesta på second hand, man får lite mer för pengarna"


    Ämnet kan komma upp när andra varit hemma hos oss och vi har sådär 50 kg med lego och 40 kg tågbana och liknande. Människor har ju blivit väldigt frågande då och då har jag sagt att det är second hand och sedan har det spridit sig. Jag anser att det inte är kul att bygga om man inte har en större mängd. 
  • Anonym (TS)
    Anonym (Skillnad) skrev 2025-11-15 22:41:35 följande:

    Helt fel tolkning.


    Däremot vet jag av erfarenhet att ett par vänner köper kläder begagnat till sina barn och sig själva och barnen ser ut som att de kommer ifrån en fattigfamilj och halvdana ut med de begagnade kläderna trots att föräldrarna är högutbildade. Föräldrarna köper också begagnade kläder till sig själva och ser hemska ut de också så jag är inte ett stort hejapå när det kommer till  second hand. Jag köper alltid nytt till mig själv och mina barn och andra efter att jag fick massor av begagnat när mina barn föddes vilket visade sig vara skit rent ut sagt i kvaliten. 


    Skulle aldrig komma på tanken att köpa second hand i dålig kvalitet. Det ska se helt och rent ut. Leksakerna vi köper ser oanvända ut. Du verkar ha en mycket skev bild av hur det ser ut idag. Idag kan man köpa fina exklusiva kläder även i vanliga butiker i Sthlm t ex.
  • Anonym (TS)
    Anonym (Elin) skrev 2025-11-15 23:00:30 följande:
    Det här tycker jag visar på ett av problemen. Det är liksom inte bra för planeten om barn har extrema mängder leksaker, oavsett om de är inköpta begagnade eller inte.

    Men i sakfrågan i ts, nej, ser inga problem med att köpa alla julklappar second hand om man hittar bra grejer.
    Det är stor skillnad på bygg och konstruktion och bara massa skräp i mängder. 
  • Anonym (TS)
    Anonym (Ana) skrev 2025-11-16 02:58:46 följande:


    Blir alltid lika glad när det ovanliga händer att nån på FL backar och ber om ursäkt när den inser att den begått ett misstag! Fler som dig, tack! ❤️

    Till TS kan jag bara säga som så många andra i tråden: bry dig inte om vad idioter tycker och tänker - jag tycker att du resonerar och agerar helt rätt! Däremot är det ju viktigt att du är lyhörd när barnen blir lite äldre (jag får intrycket att de är rätt små än så länge?) och börjar önska sig saker som inte riktigt går att köpa begagnat. Det är lätt att som förälder tänka att det funkar väl lika bra med en nästan identisk sak men kanske ett annat märke eller (i princip oundvikligt när man köper begagnat) en äldre modell, men det gör det oftast inte. Jag menar inte att man som förälder nödvändigtvis måste vika sig för detta och köpa exakt det barnet önskar, men det är viktigt att förstå att det faktiskt har betydelse för barnet, och att därför förbereda barnet på/förklara för barnet att hen inte får exakt det hen önskar sig, eftersom ni enbart köper second hand - och, förstås, förklara för barnet varför ni gör detta. Med lite tur får ni barn som förstår och delar era värderingar, och då är problemet löst 😊 Annars kan man ju alltid kompromissa och mötas på halva vägen.

    Jag köper absolut inte enbart second hand. Jag kompletterar alltid så man får exakt det man vill ha också. Så vi säger att jag kan få riktigt mycket tågbaneklossar second hand så att det blir volym och kul att bygga, då kompletterar jag med nya avancerade och dyra tåg som kan köra av sig självt och allt möjligt. Fina vägskyltar, bo
    bommar och sånt. Skulle jag köpt allt nytt skulle det både varit onödigt utifrån klimatet men det är en enorm skillnad på priset. Så det är ju roligare att få en gigantisk mängd med lego och sedan får man DET DÄR speciella legohuset som är nytt och man bara vill ha Musse Piggs slott t ex. Då får man både Musses slott och så kan man bygga en hel stad runt omkring så Musses hus finns i ett sammanhang. 


     

Svar på tråden Bara köpa secondhand till julen