Inlägg från: Anonym (Li) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Li)

    Varför gör han så

    Fråga honom varför han bad om ditt nummer och varför han skickar sms trots att han inte vill umgås. För jag tolkar det som att det är det du undrar och att du har startat den här tråden för att få veta vad folk tror om det? Svårt att veta. Han kanske var intresserad i början men blev skrämd när du ställde en rak fråga. Eller så tappade han intresset av nån annan anledning. Eller så har inte tid, ork eller lust att träffas men gillar att sms:a med dig som tidsfördriv. Han kanske har en flickvän eller dejtar nån men vill ha dig som reserv. Han kanske kan tänka sig sex om tillfälle ges men inte orkar engagera sig i att umgås. Vem vet. En del är sociala och textar med allt och alla. 

    Vad handlar hans meddelanden om? Hur ofta hör han av sig och vid vilka tider på dygnet? Berätta lite mer om hur er kontakt ser ut så blir det lättare att försöka gissa vad han vill.

    Att han sitter vid ditt bord kan ju handla om att han trivs i ditt sällskap på utbildningen eller att du är duktig inom omtådet ni studerar och att han därför söker sig till dig. Man kan ju tycka att det är trevligt att prata med en person på jobb eller utbildning utan att vilja umgås med personen privat (eller så har man inte tid, man kanske knappt hinner umgås med sina nära vänner).

  • Anonym (Li)
    Anonym (Råd) skrev 2026-01-15 14:06:41 följande:
    Förstår bara inte om man inte ens vill vara vän varför då ens vilja ha mitt nr osv. Konstigt bara. 
    Han kanske ville vara din kompis/bekant från början men ändrade sig. Eller så är han bara social och gillar att skicka sms.

    Jag tror att det är som personerna nedan skriver: 
    Anonym (T) skrev 2026-01-15 14:28:41 följande:

    Han blev kanske ställd när du frågade vilken typ av umgänge han vill ha? Om man bara ser någon som en eventuell ny vän så kan krav på klargörande om var vi ska stå i framtiden bli stressande. 


    Fiona M skrev 2026-01-15 13:10:26 följande:

    Han vill inget romantiskt, och inte heller vänskap, medan du inte klarar att vara vänner eftersom du fått känslor 



    Just så!
    Anonym (Råd) skrev 2026-01-15 14:12:26 följande:
    Första smsen handlade om honom . Hans mående ekonomi o sårbara saker. Sen har de varit allmäna saker som hobby,om sin vardag, ofta efter 16 då vi slutar 15 o kan smsa till 01 på natten.  osv.  Inte mycket handlar om kursen. Han stålle ofta följdfrågor. Typ hej vad har du gjort idag. ? 
    Sen som svar på mitt svar ok va de kul eller liknande 
    Kanske lite uttråkad hemma bara.
    Anonym (Släpp) skrev 2026-01-15 14:06:53 följande:

    Spelar det någon roll? Han har ju varit oerhört tydlig med att han inte vill. Du måste ju släppa såklart.



    Men det är många killar som gör så (kanske tjejer också), alltså skickar massor av meddelanden utan vilja träffas. Så jag kan förstå om TS vill ventilera detta för att (förhoppningsvis) känna sig lite klokare inför framtiden. Även om TS självklart ska släppa den här killen så tycker att jag att själva beteendet är intressant att diskutera. Vi som vill stöta och blöta det - för oss - märkliga beteendet kan väl få göra det?
    Anonym (Råd) skrev 2026-01-15 11:45:51 följande:
    Jag vet att han är singel om han inte ljuger . Om ville ligga hade han chansen. 

    Han kanske dejtar eller har blivit förtjust i nån. På vilket sätt menar du att han "hade chansen"? Har han sovit över hos dig eller vadå? 

    Hur gammal är han (ungefär)? Har han barn? 
  • Anonym (Li)
    Anonym (Råd) skrev 2026-01-15 17:17:58 följande:
    Nja. Vi satt nära han fick en kram. Men han blev lite stel då så hans kroppsspråk sa stopp
    Du får väl fråga varför han sms:ar om det är viktigt att veta. 
  • Anonym (Li)
    Anonym (Råd) skrev 2026-01-15 16:08:33 följande:
    Jag har 2 tonåringar har har inga barn. Vi är 40+ båda 2.  Jag har varit hemma hos honom en gång o ville ha ligga hade han chansen han viste att jag gillar honom. 
    Hur kom det sig att du var hemma hos honom? Har ni umgåtts på fritiden efter det? Hur kunde han veta att du gillar honom?
  • Anonym (Li)
    Anonym (Råd) skrev 2026-01-16 18:29:20 följande:
    Jag tror också att han är rädd. Han var modig i starten fråga om mitt nummer var modigt tycker jag. Sen när jag säger vad jag känner blir de ett nej:(  jag önskar verkligen om de bara handlar inte under kursen att han sagt ja men efter kursen.  Jag hade kunnat vänta. Men de blev ett kanske,  men hoppas inte något. .
    Inte under samma meddelande men några olika. Håll dörren till andra killar öppen. 
    Hoppas inte
    Ha inte förhoppning 
    Kanske efter kursen så småningom de finns en liten chans. 
    Nej, det finns ingen chans. Han ville bli kompis med dig men ändrade sig när du började krama honom i soffan. Han är inte intresserad. 
Svar på tråden Varför gör han så