Anonym (Ts) skrev 2026-02-19 16:03:30 följande:
Tack för tips! Just vart vi ska åka vet jag inte heller men norra kusten Chania, Rethymno verkar bra med flera hotell att välja mellan. Jag undrar lite vad som är bra läge om man vill ta sig runt mellan orter och till Knossos t ex. Och orter som är barnvänliga, där det finns fina stränder men helst också annar att göra. Måste man hyra bil för att ta sig runt, går det enkelt att ta buss t ex.
Jag har mest koll på östra sidan av ön så kan inte hjälpa så mycket med området kring Chania. Ska du från den delen av ön till Knossos rekommenderar jag antingen bussresa arrangerad av researrangören eller att hyra bil. Det går att ta sig dit med kollektivtrafik men tror inte jag skulle gett mig på det med en 10åring i släptåg.
Det finns en hyfsat väl utbyggd lokaltrafik på Kreta men som sagt vet jag inte om mitt förstahandsval skulle varit att behöva byta buss om jag åker med barn, men det är det iofs inte oavsett resmål.