Anonym (Decemberbarn) skrev 2026-03-21 20:02:08 följande:
Vi kör också med ägglossningstest. Jag kände mig lite osäker på hur ofta man behövde ha sex så nu har det blivit varje dag i tre dagar men alltså det har blivit lite mycket.. Hade positivt ägglossningstrst igår och kände av att jag hade ägglossning idag så vi får nog göra ett sista försök idag.
En fråga, hur tidigt har ni vågat ta graviditetstest? Det känns som att det kommer nya tester titt som tätt och nu har jag köpt sådana man kan testa med 6 dagar innan beräknad mens. Men fungerar det verkligen?
Hellre för mycket än för lite 😆 Hoppas det tar sig ✊🏻
Jag har har bara fått positivt graviditetstest efter Bim passerat, men har aldrig varit gravid de gånger jag testat i förväg så jag kan inte riktigt svara. Jag tror att om du har ett tillräckligt känsligt test så kan du se rätt många dagar före bim om du är gravid. Vet att vissa i Bim-trådar på familjeliv har hittat stickor med hög känslighet.