Anonym (....) skrev 2026-03-28 11:06:14 följande:
Ingen egen erfarenhet, men har hört från väninnor att det blir lite som för haremsdamerna som hade relationer med eunucker i Sultanens harem. Ett nära förhållande, men eftersom det inte kan bli barn så är det lite "off", inte lika djupt och viktigt, det fattas något, han är inte längre lika manlig. (Ja jag vet att det är skillnad på kastrering och sterilisering, men nu beskriver jag bara vad mina väninnor har beskrivit.)
Kanske sitter det där med fortplantningen djupt i själen på oss... så att något försvinner när vi vet att det inte går längre. Sex är inte längre lika viktigt och spännande, inget livsavgörande och ödesmättat kan ju hända mer.
Det kan det i princip inte heller om hon tar ppiller. Men hon kan väl känna lust ändå? Och han också?
Jag förstår hur ni i "befruktargänget" tänker, men är inte övertygad om att lusten minskar om spermierna uteblir. Man sprutar ju ändå, allt är lika samma.
Dock jätteviktigt att man har pratat och tänkt igenom det ordentligt. Jag träffade en man som steriliserat sig före 30, för han ville inte sätta barn till världen. Sen träffade han sitt livs kärlek. För att de skulle kunna få barn fick en kirurg skära upp pungen och leta fram spermier i testiklarna. Det funkade.
Egentligen borde vården erbjuda nerfrysning av sperma innan man steriliserar sig. Om man skulle ångra sig.