Inlägg från: Anonym (Fördomar) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Fördomar)

    Varför?

    Anonym (För att...) skrev 2026-04-05 23:39:27 följande:

    90% av alla korta män (kort = under 170 i mina ögon) har Napoleonkomplex och försöker kompensera sin längd med en otrevlig besserwisserattityd. 

    Det fåtalet vertikalutmanade män som har ett vettigt mått självförtroende och en gnutta självdistans tänker man sällan på att de är korta utan de kan vara sjukt attraktiva! 


    Anonym (169) skrev 2026-04-06 11:23:50 följande:

    Jo serru, det handlar egentligen inte om längden i sig, utan det är så att korta män ofta har komplex för sin längd och det påverkar personligheten negativt då de lägger sig till med olika attityder som de tror kompenserar men gör precis tvärtom. De maskerar(tror de) genom att träna frenetiskt och bygga muskler, försöker spela att de har självförtroende osv. Sen den andra halvan som inte maskerar de lyser istället av låg självkänsla. Inget av det är attraktivt, men handlar heller inte om att kvinnor inte vill ha korta män utan de korta männens komplex som förstör för dem.


    😲

    Här har vi fördomar ja ...  

  • Anonym (Fördomar)
    Anonym (För att...) skrev 2026-04-06 15:04:13 följande:
    Eller egen erfarenhet från vertikalutmanade män. 

    En av de absolut attraktivaste killar jag träffat var kort (170 ca). Men, han hade också ett självförtroende som lös igenom. 
    Jo, fast anekdotisk erfarenhet bör ju inte ligga till grund för antaganden om vad som gäller för en hel grupp, eller hur? Det är ju precis det som är själva definitionen på fördom: ett antagande om vad som allmänt gäller för en hel grupp baserat på anekdotisk erfarenhet . 
  • Anonym (Fördomar)
    Anonym (B please) skrev 2026-04-06 15:56:42 följande:
    Men snälla! TS kommer (som vanligt) med ett felaktigt påstående och ställer en fråga som att alla kvinnor föredrar långa män. Och nu förväntar du dig att folk ska ha ett svar på det felaktiga påståendet för alla kvinnor? Galet ju. Självklart kan man bara svara utifrån dig själv.
    Haha - nädå, det förväntar jag mig inte. Däremot förväntar jag mig att folk inte uttalar sig svepande om hela grupper baserat på anekdotisk erfarenhet, oavsett vad frågan är. Att sen trådstarten är så dum så att klockorna stannar är ju en sak för sig, och ja - du kan ju ha rätt i att en trådstart som den inte kan förväntas få vettiga svar. My bad. 
  • Anonym (Fördomar)
    Anonym (För att...) skrev 2026-04-06 15:48:06 följande:
    Frågan är ställd om varför kvinnor inte gillar vertikalutmanade män. Jag är kvinna och svarar utifrån mina egna erfarenheter om varför jag oftast inte är attraherad av vertikalutmanade män. Det är ett diskussionsforum, där svarar man utifrån egna erfarenheter, eller hur?
    Förlåt - såg inte detta förrän nu. Det du skriver här håller jag givetvis med om till 100 %. Men att lägga fram sina egna erfarenheter är inte det samma som att lägga fram något som om det vore ett faktum. Att exempelvis skriva så här:
    Anonym (För att...) skrev 2026-04-05 23:39:27 följande:

    90% av alla korta män (kort = under 170 i mina ögon) har Napoleonkomplex och försöker kompensera sin längd med en otrevlig besserwisserattityd. 



    är en helt annan sak än att skriva nåt i stil med "90 % av alla korta män som jag träffat har haft Napoleonkomplex och försökt kompensera sin längd med en otrevlig besserwisserattityd" - right?
Svar på tråden Varför?