Vaccination
Detta har ni ju rätt att avgöra själva - er son kan ta igen vaccinationerna själv när han blir gammal nog att bestämma själv.
Risken med att få själva sjukdomarna är liten - dödligheten som många tjatar om handlar om barn med grundläggande hälsoproblem (jag förutsätter att ert barn är normalfriskt, eftersom ni överhuvudtaget överväger att inte ge sprutan), samt från U-länder där barnen är undernärda + inte har tillgång till läkarvård + att mammorna inte vet det minsta om vård av ett sjukt barn, samt från tidigare tidpunkter här i Europa då förhållandena var lika eländiga som i U-länderna idag. I min generation gick alla igenom de vanliga barnsjukdomarna, och jag kände inte en enda som dog.
(Däremot hade jag en flicka på mitt lekis som dog av TBC, och det visade sig långt senare när jag skulle börja arbeta i vården att jag hade antikroppar mot TBC, så jag måste ha blivit smittad och haft en tyst infektion som läkte av sig själv... inget syntes på skärmbilden av lungorna i alla fall.)
Risken att ett friskt barn ska dö eller få permanenta skador av någon av sjukdomarna är förmodligen mindre än risken att det ska få men av vaccinationen. Så jag tycker att ni har rätt att välja som ni gör. Och detta med "samhällsnyttan" tycker jag inte att man behöver bry sig om. Man gör det som man tror är bäst för sitt eget barn, inom normala ramar såklart: det är inte OK att tvinga sitt barn att vara vegetarian t.ex., för det är ingen normal kost för en människa, har aldrig varit ens när vi var apor. Men vaccinationer är ju inget av Gud eller Naturet givet, det är en mycket ny uppfinning, det väljer man själv.
Och för att svara på frågan: mina kids fick alla sprutorna i det allmänna vaccinationsprogrammet, och de har inte haft några men av dem.