* Roliga händelser under förlossningen *
Jag vet inte om jag som kille kan bidraga med något kul ifrån förlossningar? Eller om mina två små saker kvalificerar som kul förlossningsminne??
nr 1 var att jag satt och baddade min fd fru i pannan med en våt handduk och när hon fick värkar la jag ner handduken i knäet... Vilket gjorde att jag itne vågade mig ut ur rummet på ett bra tag för det såg ut som om jag hade kissat på mig..
nr 2 som en duktig äkta man skulle man hålla handen och viska upppeppande ord. Jag gjorde det lutade mig ner och la mitt huvud på hennes överarm som låg utsträckt.. Precis när jag ligger där med huvudet får hon en värk och tar tag om mitt öra och drar, drar ut ´åt det hållet handen hade legat och jag höll på att snurra ett helt varv i luften för jag fick inte bort hennes hand när hon drog.