* Roliga händelser under förlossningen *
Jag hade haft pinvärkar en hel em och halva kvällen, stod i gåstol och sög lustgas för glatta livet men jag kände att jag måste ha något annat. Begärde EDA och narkosläkaren kom ganska på en gång.
Fick sitta på sängkanten och sög lustgas för glatta livet igen (min bästa vän) och när läkaren försöker att sätta EDA:n så känner jag att det rinner mellan benen. Min tanke var att j*vla nu kissade jag ned mig men det fortsätter att rinna. Ser sambons fot är i farosonen så jag ropar i lustgasmasken, foten, ta bort foten och sambon börjar flytta droppställningen och allt. Sedan upptäcker han och bm vattnet. Sambons tanke var att j*vlar nu kissade hon ned sig, oj vad hon kommer att skämmas.
I varje fall så efter lite tjorv så får narkosläkaren EDA:n på plats och när den börjar att värka så vänder jag mig mot honom hög som ett hus på lustgas och tindrar med ögonen och säger: Du är den underbaraste människa jag mött. Vill du gifta dig med mig!!!
Sedan under krysningsskedet så blev jag så torr i munnen så sambon fick stå med vattenflaskan och ge mig vatten mellan värkarna. En gång missbedömde han ordentligt och erbjöd mig just när jag hade en värk på ingående och jag vrålar med värsta Dart Vader rösten: - Är du dum eller? Du kan ju fan inte erbjuda mig vatten när jag har en värk på gång! Blev väldigt förnärmad över att han inte fattade att det var en värk på ingående.