Hudflikar i underlivet
Under min förra graviditet var jag med om något konstigt. Redan tidigt (vecka 10 kanske) fick jag hudflikar i området mellan slidöppningen och analöppningen. De blev sedan under graviditeten fler och större och spred sig till området runt analöppningen och runt slidöppningen. Om jag inte minns fel hade jag efter förlossningen då de var som värst även några på insidan av de yttre blygdläpparna.
Två månader efter förlossningen så var de helt borta. Någa egentliga besvär hade jag inte av dem, men de kändes superofräscha.
Dum som jag var så tog jag aldrig upp detta med barnmorskan, och ingen kommenterade det heller under gynundersökningarna medan jag var gravid. Så jag antog att det var ytterligare något att lägga till "helt normalt när du är gravid" - kontot.
Någon här som vet vad det var?