Någon som äter Keppra?
Jag har epilepsi och har bytt medicin inför att vi ska försöka bli gravida. Min nya medicin heter Keppra, är det någon här som har erfarenheter av den?
Ida
Jag har epilepsi och har bytt medicin inför att vi ska försöka bli gravida. Min nya medicin heter Keppra, är det någon här som har erfarenheter av den?
Ida
Nej! Men däremot har jag epilepsi och äter lamictal
Jag åt Lamictal tidigare i kombination med Ergenyl. Ingen av de medicinerna är särskilt bra att äta vid graviditeter därför bytte jag. Det känns skönt att bara ha en medicin. Har du ätit Lamictal länge?
Jag har hört från olika läkare att lamictal är den bästa.
Visst de fins 2% risk större att få ett barn med läpp och gomspalt. Men skulle de vara så så är det nåt man kan operera. Vet ngr till här på forumet som äter lamictal och fått barn.
Vad var skillnaden mellan lamictal och keppra. Jag ätit lamictal i 8 år.
Hoppas barn planerande går bra för dig
Lycka till
Jag äter keppra & zonegran. jag är gravid i vecka 14.
Jag tror att det kluriga med Lamictal är att nivåerna i blodet påverkas av hormonerna och kan variera kraftigt under graviditeten och då är det svårt att veta exakt hur mycket man ska medicinera och man får en ökad risk för anfall vilket inte är roligt eller nyttigt.
Sen är det jag var mest rädd för framförallt ryggmärgsbråck men också gomspalt. Med Keppra har man hittills inte sett några tecken på ökade risker för missbildningar medan man med Ergenyl och Lamictal vet säkert att det är en ökad risk. Samtidigt är Keppra ny så man har inte studerat så många graviditeter. Och det finns ju alltid en risk, oavsett om man äter mediciner eller inte. Det är bara att hålla tummarna och ha kontakt med en duktig epilepsiläkare så känner i alla fall jag mig trygg.
Jag har ätit Ergenyl och Lamictal i drygt 11 år, men jag flyttade och fick en ny läkare och han tyckte jag skulle testa att byta till bara en medicin, Keppra. Vi drog ut på bytet så det tog ca 14 veckor. Vi ville vara säkra på att jag inte skulle få några anfall och det gick vägen. Ibland är det bra att få en ny läkare som kommer med nya idéer :)
Tillägg: Jag har en kompis som arbetar åt Glaxo Smithkline, tillverkaren av Lamictal, och de har själva gått ut med en upplysning till gravida som äter Lamictal. Det stod även i tidningen Epilepsia tror jag.
Jo jag har läst artikeln. Står även på fass.se om alla mediciner och där står gomspalt med som risk. Ergenyl vet jag däremot att de inte är den bästa medicinen. Men sen med folsyra minskar riskerna också. Men de är bara att våga ta steget ut och hoppas man får ett friskt barn.
Med Lamictal verkar det vara svårt att hålla rätt nivå i blodet hos mamman under graviditeten så det är inte bara risken för missbildningar hos fostret som gjorde att jag bytte. Det känns viktigt för mig att jag inte får anfall under en eventuell graviditet och de riskerna känns mindre nu med Keppra än med Lamictal. Dessutom är det bara hälften så många piller nu jämfört med tidigare :) Jag litar helt på min läkare och håller nu tummarna för en liten bebis snart!
Hoppas allt går bra för dig! Åh roligt att du hittat nåt som passar dig.
Efter att provat många mediciner så byter jag inte bort lamictal då jag mår riktigt bra med denna medicin. Inga tendenser till anfall på många många år. Tror de viktigaste är att man mår bra för fostrets skull.
Läste om Keppra på fass och tyvärr verkar det inte finnas någon jätte bra medicin. För någon med epilepsi. Läste på janus och ingen epileptiker medicin verkade vara så bra.
Från fass:
Graviditet och amning:
Rådfråga din läkare eller farmaceut innan du påbörjar behandlingen.
Om du är gravid eller misstänker att du är gravid informera din läkare om detta.
Keppra bör inte användas under graviditet om det inte är absolut nödvändigt. Den eventuella risken för ditt ofödda barn är okänd. Keppra har visats ge oönskade fortplantningseffekter i djurstudier vid dosnivåer högre än du skulle behöva för att kontrollera dina anfall.
Amning är inte rekommenderat under behandling.
Har du börjat äta folsyra än? Jag vart rekomenderad att äta 3 månader innan jag tänkte bli gravid. Berätta gärna hur det går och om du får göra extra besök och ultraljud.
Jag har fått göra 2 ultraljud hittils är i vecka 14, kommer göra ett riktat ultraljud i vecka 20 +ett tillväxtultraljud i vecka 28 går oxå på spec mödravården.
Min lillasyster har epilepsi, hon medicinerar med lamictal enbart numera. Får några år sedan la hennes dåvarande läkare till Keppra, i ett försök att då henne helt anfallsfri...
Tyvärr visade det sig att den medicinen bara gav hennes fler anfall?! Dessutom blev hon helt personlighetsförändrad, aggresiv, otroligt egoistisk och för att inte tala om att hennes koncentrationsförmåga försvann helt. Hon missade hela 2:an i gymnasiet pga att hon plötsligt inte kunde läsa! Nu i efterhand säger hon att bokstäverna bara hoppade runt på sidan, på dataskärmen eller tv, beroende på vad hon försökte göra. Det tog några månader innan vi insåg hur det var fatt med henne, och sen ytterligare 6 månade innan hon var som vanligt igen.
Bli inte rädd nu, alla människor reagerar ju olika. Syrran kanske bara hade extrem otur, för läkaren sa när hon skrev ut den att Keppra är en "snäll" medicin med få biverkningar.
Lycka till!
Makaronen vilken medicin äter du?
Då får du göra många ultraljud, hoppas det är så på alla ställen.
Jag tror jag kommer få gå på specialist mödravården på örebro universitetssjukhus.
Ja det är kul med ultraljud=)
Jag äter keppra & zonegran, plockade bort topimax innan graviditeten! Har provat det flesta ep medicinerna men denna kombination funkar bäst! Har haft ett anfall hitills under graviditeten men bebis mår bra!
För mig har övergången från ergenyl+lamictal till enbart keppra gått helt smärtfritt, inga anfall alls. Vi gjorde övergången så långsamt som möjligt, det tog nästan 4 månader. Iofs har jag alltid tagit låga doser av medicinerna och om jag sover mycket och håller igen på alkoholen så får jag helt enkelt inga anfall. Tur i oturen alltså :). Det är bara att prova sig fram bland olika mediciner antar jag. För mig var det bra att få en ny läkare. Gick tidigare på Akademiska i Uppsala, men där var det alltid nya läkare varje år och jag fick ingen riktigt bra kontakt. Nu går jag på KS i Stockholm och är helnöjd med min läkare. Han känns väldigt engagerad och det känns viktigt för mig.
Makaronen78: har du behövt öka doserna under graviditeten? Min läkare sa att det kan behövas med Keppra. När/om jag blir gravid ska vi följa upp med blodprover för att hålla koll på nivåerna i blodet. Vad skönt att bebisen mår bra! Lycka till!
Hej. Jag planerar att ha barn och känner mig oerhört förvirrad gällande min epilepsi. Jag har träffat läkare och han rekommenderade mig att fortsätta med mina mediciner absenor som jag nu tagit i 15år. Sen fick jag en ny läkare som sa till mig att absenor påverkar fostrets utveckling i hjärnan och att han rekommenderar keppra. Problemet med han var att han var så kaxig och inte alls ödmjuk. Vet ni om nån bra läkare ? Eller om nån har erfarenhet av keppra som redan har fött barnet?
@babybus: I would like to hear more about your sister's change of personality. I can read Swedish, just not write it! If you want to, please contact me at [email protected]
Jag rekommenderar detta butiken att köpa Keppra - http://medicineronline.net/
Bra nätsiada