Roxie skrev 2008-01-31 13:54:17 följande:
Svar på #16Jag kan oxå förstå att min syster blev arg men jag sa aldrig på tråden att jag tyckte att hon misslyckats som förälder. Jag ställde bara en fråga om vad ni tyckte, sedan var det en tjej som svarade ganska dumt (twisted sister som hon kallar sig) & då skrev jag att om man missat varningssignaler från barnen så tycker jag att man misslyckats som förälder, och det står jag för. Alla kan inte tycka likadant, och hade jag & min syster haft en bättre relation från början så hade vi kunnat prata om det här istället för att jag skulle lägga ut en tråd här...Men jag är verkligen tacksam för era synpunkter & jag kan erkänna att det var klumpigt uttyckt av mig, jag menade inget illa gentemot min syster eller mot föräldrar vars barn missbrukar, om man skött sig som förälder och varit där för sina barn när de behövt en. Jag och min syster har inte växt upp ihop för vi har föräldrar som missbrukar.
Ja förlåt, men jag blev upprörd när jag läste vad du skrev. Det är så himla lätt att stå med facit i hand och peka på fel och brister i andras föräldraskap, med det är knappast de tankar hon och hennes dotter behöver nu och eftersom det är de som har det svårt får du väl tänka på dem i första hand. Du skriver ju visst i tråden att du tycker hon misslyckats:
"Jag kan inte låta bli att tänka att man har misslyckats som förälder om ens barn börjar knarka, eller har jag helt fel?"
Varför vill du ha bekräftelse från andra att din syster har misslyckats, man undrar ju vad du tror du kan få ut av det. Tycker du borde be din syster om ursäkt, denna tråd är ju en kniv i ryggen på en som redan har en svår situation att klara av. Ni har ju dessutom missbruk i familjen, det är ärftligt så risken fanns ju redan från början. Tror verkligen inte det är din systers fel.