denfina1 skrev 2009-01-04 11:59:48 följande:
Jag kan ju tala för mig själv hur jag var som barn. Jag och min syster var mycket hemma, riktiga hemmaflickor. Det fanns tonåringar som var ute och festade varje helg och rökte osv men så var vi aldrig och mina föräldrar hade aldrig sådana bekymmer med oss. Det var väll mer så att dem hade bekymmer med att vi ville ha mycket märkeskläder så dem fick säga stopp vad gällde det. Vi var ofta hemma och tittade på film och hade lugna tjejkompisar hemma. Så jag kan ej förstå varför en tonåring är besvärlig för det vet jag att jag ej var..
haha min far kan säkert flika in med en hel del angående detta med tonåringar
Vi är fyra syskon, tätt. Och vi har varit olika allihopa! En av mina yngre systrar blev fruktansvärd rebell och det var nog kämpigt många gånger för honom!
Men vaddå, du vet ju att det finns jobbiga tonåringar även om du själv och din syster inte var någon? Sen tror jag ju som sagt knappast att det är jobbiga tonåringar som folk syftar på när man säger "njut av tiden". Men tror du själv är att det är lika njutningsfullt att ha en tonåring även som er som umgicks med tjejkompisarna, såg film och ville ha märkeskläder, än vad det är att ha och umgås med en liten tös på nåt/några år? Förstår du inte själv skillnaden?