Vilken cykeldag ÄL? (pergotime)
Vilken cykeldag får du som äter perogime ägglossning?
Vilken cykeldag får du som äter perogime ägglossning?
Fick mellan dag 20-22, så det kan komma senare än väntat
Ska du göra VUL hos din gyn??
Det rekomenderar jag starkt eftersom man då kan se att man inte fått fler än 2 mogna äggblåsor & man kan se hur slemhinnan ser ut
Jag var på VUL runt dag 14 & då såg det inte så hoppfullt ut, men 4 dagar senare hade 2 ägg växt sig stora & slemhinnan var tjock
Gjorde VUL dag 14 och hade en äggblåsa på 14mm.
Tidigare när jag ätit pergo har jag fått ÄL dag 17-18 och ha ÄL-sekret. Nu är jag på dag 17 och har inte fått någon stegring på ÄL-stickan och har inge ÄL-flytningar. Lite nojjig mao.
När jag har läst andra trådar blir jag också orolig för om man har ÄL sent i cykeln att det minskar chansen för ägget att fästa i livmodern...
Vad jag fick lära mig var att din luthealfas alltid är konstant (dagarna från ÄL till BIM) och att är cykeln förlängd så beror det enbart på att ÄL "flyttat" på sig t.ex
Har man 10-16 dagars LF efter ÄL så räknas det som normalt, kortare kan innebära problem...
jag har "bara" 11 men har blivit gravid 2 ggr: 1 dotter efter Pergo & sen spontangravid men fick MA v.8...
Min cykel fram till ÄL är rätt lång; 33 dagars cykel med ÄL runt dag 22...
Glöm inte att mysa bara så ni inte missar ägget
ps: med Pergo fick jag inte stegring på ÄL-test förrän någongång mellan dag 18-21
Då ska fortsätta hålla hoppet uppe! Tack!
Pixter, vad menar du med "inte hoppfullt"? Jag var på vul dag 11 och min slemhinna var bara 5 mm, tror du den kan växa till sig. Jag har inte äl än och idag är jag på dag 16.
Åh, vad jag blir hoppfull av ditt svar! Nej, jag ska inte på ny koll, men nu i morse visade mitt clearbluetest att jag har ägglossning och bara det känns ju som en liten vinst!
Jag är föresten på cykeldag 17 i dag.
Jag fick äl på dag 19 första kuren och dag 17 andra kuren. Är nu gravid i v.7 och hoppas att min lilla får stanna kvar hos mig.
Lycka till!
ja, grattis!
Har bara ätit en kur och den månaden fick jag äl CD 20. Lycka till!
Min 3:e pergokur och nu fick jag positivt på ältestet, och jag är på dag 29!