• fritz74

    nattätandes

    Har en dotter på 9 1/2 mån som äter jättebra på dagarna. Förr sov hon hela nätterna men de sista 1 1/2 mån vill hon ha mat (nan2) en gång per natt. På BVC sa de att om hon äter bra på dagarna så ska hon klara sig utan mat på natten. Vad jag undrar är om detta är en vana för henne och om man på nåt sätt kan få henne att börja sova hela nätter igen?
    Mvh Frida

  • Svar på tråden nattätandes
  • Barnpsykologen

    Hej, jag undrar om du ammar på natten eller om det är välling som hon får? 
    Du säger att hon tidigare sov hela nätterna vad var det som fick dig att tro att det var mat hon ville ha när hon vaknade?
    Barn kan vakna på natten av olika orsaker, men om man utesluter hunger, blöt blöja, smärta, så är det vanligaste att barnet helt enkelt vaknat till och inte kan somna om själv. Vad du kan gör aär att hjälpa det till sömns. Det kan vara olika sätt allt ifrån att stryka det över ryggen i den egna sängen eller som en del föräldrar tar in barnet till deras säng. Det är upp till var och en hur man vill ha det. Man ska tdock tänka sig för och besluta tillsammans om man tar in barnet i sin egen sänkammare. Det går inte att ena natten får barnet komma och sova i er säng och nästa inte.
    Om man börjar med andra procedurer som mat eller lek blir det ett jobb att bryta dessa.
    Vid hennes ålder har hon nu också en uppfattning om vad hon vill ha utifrån vad situationen säger henne, alltså vaknar i sin säng- natt- mamma- mat.-somnar. Situationen skulle kunna vara: vaknar i sin säng-natt- mamma- mammas hand stryker mig på ryggen- somnar.

    Hoppas du kan använda något/Anneli

Svar på tråden nattätandes