• Anonym (?)

    När är det dags?

    Har en 2½ årig son som är ute och leker på dagarna. Jag har en ganska så enkel overall från H&M till honom. Men som ändå är duglig. Hade tänkt att köpa till en fleec dress till honom att ha under den. Räcker det då att ha vanliga kläder, fleecen över det och sedan overallen när det blir riktigt kallt? Och hur många -grader ska det va på ett ungefär när fleec kläderna ska på?

    Tacksam för svar!

  • Svar på tråden När är det dags?
  • Barnklädesexperten

    Hej!

    Din fråga är svår att svara på då det beror på hur varm din overall är och hur varm din son är.

    Jag skulle rekomendera dig att köpa ett underställ i antingen ull eller polyster(ull om han är frusen och polyester om han är varm)det är det bästa om han blir svettig då det transporterar bort fukten och han blir inte kall efter ett tag.
    Om du använder underställ, fleece och overall så bör det vara ett gott skydd mot riktig kyla.När det är dax att dra på fleccen varierar från barn till barn och ibland kan det vara bra att ha på morgonen innan temperaturen stiger och även på kvällen.
    Går han på förskola/dagis ta med fleecen om du känner dig osäker så får personalen avgöra när de tycker det är dax.De är otroligt duktiga och har oftast superkoll på hur rörliga olika barn är och vilka som fryser.Om han inte går på förskolan lita på din egen intuition och på hur kallt du själv tycker att det är.
    Men välj hellre för mycket kläder än för lite.

    Lycka till mvh Therese.

Svar på tråden När är det dags?