• Emsingen76

    Kläder för utelek i -20 grader?

    Hej!

    Vi har en tjej på 4 1/2 och en på knappt två. Över jul ska vi upp till fjällen och enligt prognoserna ska det vara ca 20 grader kallt. Hur klär man barnen bäst för utelek och skidåkning i så kallt väder?

    Den lilla har en POP-overall och den stora har en Didriksson-overall. Båda har ullunderställ och fleaceunderställ. Ska man komplettera med något? Vad i så fall?

    Den lilla sover dessutom ute i vagnen, vad ska hon ha på sig då? Vi har en supervarm åkpåse och fäll under den. Det svåra när de sover brukar vara fötterna. Vad har man på dem?

    Tacksam för svar!

  • Svar på tråden Kläder för utelek i -20 grader?
  • Barnklädesexperten

    Hej

    Du kanske redan har varit på semestern redan men har får du lite tips och råd.

    Fleece som lager 2 brukar räcka bra men ett lite varmare alternativ är ullfrotte. Viktigt att vara varm på fötterna med ullsockor gärna dubbla tänk även på att ha en varm ullsula i skon.Dubbla vantar är bra med innervante i ull (modell tum vantar) och sen en bacalava i ull el fleece under vintermössan.

    Lycka till Mvh Therese

Svar på tråden Kläder för utelek i -20 grader?