Vad lyssnar du på just nu?
Som rubriken lyder ![]()
Som rubriken lyder ![]()
Tänkte svara på inlägg i tråden, men av någon anledning kraschade alla länkarna till Youtube så jag får återkomma när jag vet vad det är jag kommenterar. God natt! 😅✨
På radion.
Läst lite några sidor tillbaka och såg någon som tipsat om Bruce Springsteens protestlåt👍
Då blev jag så sugen på att höra Eminems protestlåt No Kings, så det är den som går nu lördagskvällen till ära😋
Ber om ursäkt om den redan varit upplagd utan att jag sett den..
Har ett helt universum inuti som existerar mellan mina lår 🐣
">
Jag var ute och gjorde ett jobb mitt i city nu i veckan när en ung kvinna/tjej plötsligt stod bredvid mig i en klänning och brände av ett stort leende mot mig.
Jag log tillbaka, men det stannade där såklart då hon var alldeles för ung för mig, och hon antagligen inte menade något särskilt med det. Men då mindes jag hur det kändes att vara nykär.
Hur man slets mellan hopp och förtvivlan. Hur det kändes att det "var på liv eller död". Jag kan sakna den där känslan ibland. Hur den fick mig att leva fullt ut, men samtidigt hur mycket ångest och overthinking som fanns där. Här är ett par låtar i den känslan:
The Fray - Tasted Glory
Amistat - like home
Om du hittat någon som får dig att känna dig som att att du är hemma...då är du hemma. Stanna där =)
Tystnaden, dags att sova.
Det här var kul att se och höra tycker jag =)
Nån musik på tv.
Kackel på teven
Nyheter på tv.
Har ett helt universum inuti som existerar mellan mina lår 🐣
">
Tonight, med NKOTB.
Kan inte riktigt med att länka till nån video eftersom det är ett småtöntigt pojkband som sjunger. Detta är likväl en av de få låtar från ett boyband jag verkligen uppskattar, eller rättare sagt, mitt inre 11-åriga flickebarn, som fortfarande blir lite kär när hon lyssnar på detta rara grabbgäng.