Miss Maya skrev 2010-04-01 11:07:56 följande:
Men en ettåring, är det precis en som fyllt ett, ska fylla ett? Min 18 månaders är ju också en 1-åring. För hon är ju faktiskt just ett. Men nog katten så vet hon att man inte får slåss. Hon gör det när hon blir arg på mig, t ex när hon inte får göra som hon vill. Du menar att jag inte ska tillrättavisa henne då? Att det är mitt fel, för jag har brustit i min uppfostran för att hon för det första blir arg för att hon inte får göra som hon vill och för att hon för det andra slår mig för att hon blir arg och vill hävda sig på något sätt. Jag tror att barns slag och sparkar ibland är ett sätt att hävda sig, om de inte har ett språk. Att förmedla något. De kan inte säga: Ååååh vad jag blir arg på dig nu! Istället försöker de visa det på annat sätt. Men det betyder inte att det är rätt och då tillrättavisar jag mitt barn. Hon får visa att hon blir arg och frustrerad, men att slå och sparka mig är inte okej.
Problemet är ju just det....att vi pratar om 1-åringar här i tråden och vissa tänker på en 12-månaders, andra en 1½-åring och uppåt. Utgår man från TS = 10-12-månaders, så är det inte så mycket att diskutera egentligen. Min yngsta är 11 månader....han kryper ju mest runt glatt i tillvaron och kan i upphetsningen råka ramla över någon annan, välta ner saker eller vad det nu är och då håller jag väl med lövet2 även om jag verkligen inte ser det som skadligt att säga ett rakt nej i samma ögonblick som man lyfter bort sitt barn från att dra ur en kontakt eller liknande. Blev lite full i skratt när jag tänkte på sanlådescenariet också. Satt med min 11-månaders i sandlådan igår.....i full galonmundering, aningens för stor....inte direkt vilda ninjatakter/rörelser....han lyckades i bästa fall få upp några stackars sandkorn på spaden och efter mycket kämpande ner dem i en hink, om han inte välte innan

, inte direkt något allvarligt hot mot någon annans hälsa

.
Min äldsta som är strax över två år kan alldeles väldigt medvetet slå, puttas och välta ner saker för att markera ilska och för att han inte har något riktigt bra alternativt sätt att få ur sig sin frustration i alla lägen, vilket självklart är vår uppgift som föräldrar att hjälpa honom att hitta men det är ju inte heller något som går över natt. Och visst är det helt ok att han blir arg och frustrerad, men göra andra illa får man bara inte och det markerar vi. Det är ju inget som kom över natt när han fyllde 2 år eller liknande utan barns utveckling är ju en process.