Skulle du ta pengarna?
Du går omkring i en affär och ser plötsligt en plånbok på golvet. Du tar upp den och ser i plånboken att det finns 6000 kr i kontanter. Ingen ser att du har hittat plånboken. Tar du pengarna?
Du går omkring i en affär och ser plötsligt en plånbok på golvet. Du tar upp den och ser i plånboken att det finns 6000 kr i kontanter. Ingen ser att du har hittat plånboken. Tar du pengarna?
Självklart!! Jag har både varit med om att hitta två plånböcker och tappa en och i har självklart lämnat tillbaka, en gång till polisen och en gång ringt direkt till personen. Sedan blev jag själv uppsökt och fick tillbaka min plånbok när jag hade tappat den ur min bil på gatan.
Jag blir så glad av att folk beteer sig på ett juste sätt mot varandra och önskar mig ett samhälle där folk mår så bra att de kan kosta på sig att vara hederliga och empatiska mot varandra.
För några år sedan hade jag det utan att blinka nu vet jag inte förens jag skulle komma i den situationen...
En fredagskväll för länge sedan innan de barnen och de tre v:na infan sig så gick jag till bankomaten för att ta ut pengar på vägen hem från jobbet och där var det tre 500 lappar i sedelfacket och de tog jag och kände mig mycket glad men dom var ju ganska anonyma oxå.
Hmm, svårt att säga men det skulle jag nog tyvärr... Usch o fy.
Jag skulle nog ta dom! Unket, javisst. men jag är inte bättre än så!
Jag skulle inte ta pengarna. Jag har hittat plånböcker ett par gånger och har aldrig ens tittat i pengafacken. Däremot har jag letat igenom efter ID, så rätt person fått tillbaka den. Då har jag själv letat reda på personen eller lämnat till Polisen. Inte i kassan.
Detta har hänt mig en gång, dock med en mindre summa pengar.
..och JA jag var himla sugen.
Men sen såg jag bilden på killen i plånboken (ID-kort) och kunde inte sluta tänka på hur fattig han kanske var. VEM han var? Jag tänkte på min lillebror som kunde tappat sin plånka med pengarna som skulle gått till en snowboard osv.
Nej mitt samvete hade aldrig pallat med. Resten av livet hade jag gått med ågren.
Hade pengarna legat löst så har dem ju ingen direkt namngiven ägare, då är det svårare! Lämnar man in en sedelbunt till personalen och hoppas att dem kommer rätt? Njaaee
Jag hoppas verkligen det är någon av de 67% hittar min plånka om jag skulle tappa den.
Tänk om pengarna tillhör en ensamstående med 3 barn och dem skulle täcka hyra och mat för en månad.