• Aeternus Amor

    Vår 4½-åring har börjat kissa på sig??

    Våran äldsta dotter är en glad och frisk tjej, bestämd men i trots om dagarna.
    Hon blev blöjfri på dagen när hon var 2 år, sedan på natten när hon var 3 år. Nu när hon är 4½ år har hon börjat kissa på sig på dagarna. Hon säger att hon inte märker att hon har kissat på sig, inte märker att hon är kissnödig etc.

    Hon kissar inte på sig på natten, och kan vakna och gå på toaletten, det samma på morgonen - hon vaknar och går på toaletten.

    Hon har blivit väldig bebis sista tiden, mammig/pappig, sover med snutte och pratar bebisspråk ibland.
    Hennes lillasyster är strax 2 år, så det har inte hänt några omvältande ändringar i familijen.

    Det hör till historien att jag har mått dåligt från och till, men mår betraktlgit bättte.
    Är detta ett sätt att få uppmärksamhet?
    Hur går man fram?

    Vi har sagt till henne att hon har ansvaret själv om hon vill kissa på sig eller inte. Och hon tvättar sig själv och byter själv (vi bestraffar inte, men tycker hon skall sköta detta) Är det rätt?
    På förhand tack för svar.

  • Svar på tråden Vår 4½-åring har börjat kissa på sig??
  • barnpsykologen margit

    Hej!
    Du ger en fin beskrivning av er 4 1/2 åring som tidigt blivit torr både dag och natt men som verkar ha fått ett återfall när det gäller att kissa på sig på dagtid. Detta verkar vara ett fall av  sk "sekundär enures", som skiljer sig från primär enures just på det sättet att hon varit torr och börjat kissa på sig igen. Detta är inte alldeles ovanligt hos barn i den här åldern och man kan konstatera att det inte är något biologiskt fel eftersom hon tidigare klarat av detta.
    Du berättar att hon inte varit med om några psykiska påfrestningar, men att hon har en lillasyster på snart 2 år och en mamma som mått dåligt under en period.
    Barn reagerar ofta på subtila förändringar i familjesituationen med den här typen av symtom.
    Det de ej kan uttrycka med ord uttrycker de emellanåt så här.
    På din berättelse låter det som om ni hanterat henne på ett bra sätt, dvs hon får ta ansvar, inom rimliga gränser, för att hon kissar på sig, och det låter som om du mår bättre nu.
    Mitt tips är att ni fortsätter att ta hand om henne och ge henne den uppmärksamhet hon behöver, bestraffa henne inte utan hjälp henne, för hon gör det ju inte avsiktligt, så kommer symtomen snart att avta.
    Om så inte skulle vara fallet så prata med Barnavårdscentralen och fråga om de inte har en psykolog som kan ge er stöd.
    MVH
    Margit

  • Aeternus Amor

    Tack så jättemycket för svar, det går mycket bättre nu, men det verkar som om hon glömmer att kissa helt enkelt :)

    Tack igen.

Svar på tråden Vår 4½-åring har börjat kissa på sig??