Förälder/Blivande Förälder i Bryssel
Hejsan,
Jag söker efter föräldrar i Bryssel med omnejd. Finns det några därute?
Själv har jag bott här i 10 år och har en dotter på 2år och hoppas att snart kunna få ett till barn om möjligt.
MvH,
Sanna
Hejsan,
Jag söker efter föräldrar i Bryssel med omnejd. Finns det några därute?
Själv har jag bott här i 10 år och har en dotter på 2år och hoppas att snart kunna få ett till barn om möjligt.
MvH,
Sanna
Hej Wagram!
Bryssel är inte direkt en barnvänlig stad. Har du tex småbarn som sitter i vagn kan det vara knepigt med kommunikationerna då väldigt få tunnelbanestationer har hiss. Själv har jag hamnat i situationer då rulltrapporna är trasiga och då står man där.. Vissa spårvagnar är av den modernare sorten där barnvagnar får plats, men många är äldre med höga smala trappor för att komma på och där går det inte om man har vagn. Det enklaste tror jag därför är om man bor centralt så att man kan gå överallt. Vill ni däremot ha lite grönare omkring er är Kraainem/Stockel bra områden för barn. Lugnare och mindre trafik. Det finns tunnelbana direkt in till centrum. Även området kring Louise är fint (om ni inte behöver betala själva...) och väldigt centralt. Jag skulle undvika Skaerbeek som är gyttrigt och smutsigt. Vissa delar av Etterbeek är ok (tex runt Merode/Montgomery), men andra kan vara rätt röriga och med mycket trafik då det är mitt i EU-kvarteren. Ixelles är också fint men inte lika centralt så man är beroende av bussar och spårvagn som kan vara svårtillgängliga med småbarn i vagn. Men detta är förstås min uppfattning, någon annan kan ju ha andra preferenser och uppfattningar om de olika stadsdelarna...:)
Ixelles, Etterbeek och St Gilles tycker jag är mysiga kvarter, särskilt på sommaren!
Hejsan,
Vad kul med fler på tråden.
Vi bor i Etterbeek och har bott här i 13 år (dock i olika delar av Etterbeek). Vi trivs jättebra det är nära och bra till allt. Vi har gångavstånd till jobbet, dotterns skola och lilltjejens blivande dagis. Vi hyr del av e tt hus med trädgård. Det finns flera parker i närheten och lekparker. Vi har en bil men vi använder den sällan eftersom vi bor så nära allt.
Ha en skön helg,
Marzilb, förlåt att jag inte skrivit nåt mer om fika, iom att jag inte svarade direkt så tappade jag bort det....
Jag ses gärna o fikar nån dag! Nu har min store kille påsklov i två veckor, men vi kommer vara här utan så mycket planer. Hur ser det ut nästa vecka för dig? Och för er andra också givetvis!
Hej, ja vi är här nästa vecka så mig passar det alla dagar utom tisdag och fredag. Vi kanske kan ses i Stockel centrum?
Vad skoj, vi kan alla dagar. Stockel centrum blir bra, det brukar funka bra med barn på
Match's cafe. Vilken tid passar dig? Min lille kille brukar sova vid 11, så antingen innan det så går vi hem när han ska sova eller tqr vi det medan han sover (vilket nog är att föredra...). Vid halv tolv kanske? För då kan man äta lite tidig lunch ev. Onsdag eller torsdag?
Hej alla, Hur har ni haft det? Vår lilltjej har hunnit bli 11 månader. Bor ni alla kvar här? Det vore kul att ses. Hälsningar
Jag är kvar :) Jag är hemma med vår tvååring. Vår fyraåring är i skolan ca tre dagar i veckan. Ses gärna!
Vad är viktigt att tänka på vid en förestående flytt? Vi har en 4 månaders bebis och min man har fått ett jobberbjudande som är svårt att nobba.
Välkomna till bryssel! Det är mycket trafik på morgnar och eftermiddagar så försök hitta boende nära hans jobb eller så att det finns bra kollektivtrafik.
Svenska kyrkan har bebisgrupp på tisdag eftermiddag, det är väldigt trevligt!
Vad ska han jobba med? Hur länge ska ni stanna?
Vad bra med boendet! I vilket område?
Vi hade också köpt hus innan vi flyttade hit; ibland blir tajmingen så. Vi hyr ut det nu? Hur ska ni göra med ert?
När flyttar ni ner? Hör av dig då om du vill ses för en kaffe eller ha sällskap till kyrkan. Jag är hemma med vår bebis som är två månader och stora barnen är i skolan tre dagar i veckan.
Är det någon som har erfarenhet av BSB?