Förhöjt prolaktin - nån mer???!
Blodprov visade att jag hade förhöjt prolkatin: 520. Referensvärde 45-320. Ingen aning om det är på tok för mycket!? Det är 2 1/2 månad sedan jag slutade med p-piller, kan det spela in? Kan man få förhöjt av pp?
Tog omprov i torsdags, hoppas det inte är lika högt...
Måste man alltid göra MR på huvudet vid för högt prolaktin???
Jag har ingen vätska ur brösten, ingen huvudvärk.
Nån mer som också haft/har högt prolaktin? Hur gick det för er!! Hoppas ni vill dela med er!
KRAM!
Jag fick mjölk i brösten förra sommaren när jag åt p-piller. Tog Pravidel och efter ca ett halvår blev vi gravida men jag fick mf i v5. Då hade jag precis bytt till Dostinex eftersom jag mår illa av Pravidel. Jag blev rädd och trodde att Dostinex hade orsakat mf (man ska aldrig läsa bipacksedeln!) och prolaktinvärdet sköt i höjden igen så jag började med Dostinex igen. (den har andra namn beroende på vilket fabrikat som finns hemma på apoteket) Nu mera tar jag bara en halv tablett i veckan ist för en hel för värdet är normalt igen men kör med Pergotime nu för har nog inte ägglossat sedan mf
. Jag gjorde oxå MR och det visade en mikroadenom dock sa de aldrig storlek och jag vet inte om jag ska göra om MR nångång??