Presenter
Nu börjar släkten fråga vad vi önskar oss till vår lilla dotters dop.
Någon som har fått bra presenter eller har tips på vad man kan önska sig till den lilla
Nu börjar släkten fråga vad vi önskar oss till vår lilla dotters dop.
Någon som har fått bra presenter eller har tips på vad man kan önska sig till den lilla
Barnservis, i plast eller annat tåligt material
Som tidigare nämnts barnkammarböckerna finns också den skimmrande som även den innehåller bara sånger som den silvriga
träleksaker som kan funka under första året, typ gåvagn, torn, klossar och liknande
Populära barnböcker
Kläder om du nu gillar och få det andra köpt
Pall med barnets namn
Tack för alla bra förslag.
Ska nog önska
en barnservis
termos
böcker
Den här termosen köpte jag till gudsonen
www.dromtorget.se/p_00000000602_termos_for_barn,_nalledekor.php
Tokboken ska jag beställa åt mina barn nu. Syster har den och den verkar rätt kul att skriva in barnens små egenskaper under åren. Inte alla samma som de där "första boken om mig".
Kanske kan vara något tips..
Ett av de bästa doppresenterna lillebrorn fick var ett merinounderställ (byxa o tröja). SÅ otroligt mycket använt. Verkligen ett lyxklädesplagg som vi inte skulle haft råd att köpa själva men fullständigt älskar att ha. Dessutom tillräckligt stort så att han kan använda det två vintersäsonger. Vi kommer senn att spara det i hans "klädesplagg som du använde mycket"-låda.
barnkammarböckerna
fjällräven mini väska
Sagoböcker
gunghäst
Smycken
födelsedagståg
barnservis
sångpåse
Sonen fick ett jättefint smycke i doppresent och har han på sig varje dag, dag som natt. Tycker dom är till för att användas.
Vi tänkte önska oss en bilbarnstol, men nu blev det inköp innan dopet, hoppas på att få lite bidrag för stolen i alla fall. Böcker, filmer och musik kommer vi också önska det tycker vi är roligare än sparbössa och sådant.
Jättefina doptavlor med barnets namn och födelseinfo finns här: http://www.bettinasdoptavlor.blogspot.com/
Jag har lyckats köpa hela 7 stycken under de senaste två åren, alltid lika uppskattade
När vår första dotter döptes fick hon massor av smycken, mest halsband. En av gästerna var klok som gissade att detta skulle hända och köpte ett fint smyckesskrin istället för ett smycke. Skrinet var väääldigt välkommet! Glöm inte önska er ett fint sånt för att förvara skatten i.
Tänker ni ge era barn presenter? Brukar man som förälder ge sina barn doppresent?
Om ni gjort det vad gav ni då?