• Emmy K

    Föräldrafika på NÄL

    Vi är 7 mammor som har barn som vårdats på NÄL, Norra Älvsborgs Länssjukhus i Trollhättan. Vi har känt ett behov av att få ge tillbaka och hjälpa andra som får barn för tidigt. Vi har därför dragit igång Föräldrafika-verksamhet på NÄL. Var tredje vecka kommer två av oss att besöka avdelningen och tar med lite fika. Vi träffas i samtalsrummet utanför avdelningen och vi hoppas att du som har inneliggande barn vill komma och prata eller lyssna. Så småningom kommer vi att få upp en anslagstavla någonstans på avdelningen med information om våra träffar och om föräldraföreningarna.

    Neonatalavdelningen på NÄL har 16 vårdplatser och kan ta emot barn födda från vecka 27+0. 
    Det har inte funnits någon föräldrainsats på avdelningen de senaste åren så vi har tagit andra vägar att få stöd av varandra. Vissa har hållit kontakten efter vårdtiden och vi har också träffats genom olika kanaler via Internet. Vi kan alla intyga att kontakten med andra föräldrar har betytt mycket för oss i bearbetningen av våra svåra upplevelser och vi är därför glada över att kunna dra igång denna verksamhet.

    Preliminära tider är:
    Torsdag 3 feb kl. 10:00, Susanne & Emmy
    Måndag 21 feb kl. 11:00, Ulrica & Jessica
    Tisdag 15 mar kl 10:00, Erica & Marie
  • Svar på tråden Föräldrafika på NÄL
  • gosnosens mamma

    Ville bara puffa tråden då det är dags för lite fika imorgon igen på 34:an! :)


    Klockan 11.00 är Ulrica och jag där! :)

    /Jessica

  • skogstok

    Ville bara säga att det ni gör är väldigt fint. Jag hade önskat att det fanns någon att prata med som hade gått igenom samma sak när vi låg på NÄL.

Svar på tråden Föräldrafika på NÄL