Lammskinn i vagnen?
Hej!
Jag har en fundering om hur man ska klä de små nu när det blir plusgrader men ändå inte jättevarmt. Nu har jag en åkpåse och sen en jacka med "lurviga" byxor o tossar. Det är lite varmt ibland känner jag. Köpte en Ludde lammfäll från IKEA men läste att vissa säger att man inte ska ha dem i vagnen. De säger att det är för att den är långhårig men då förstår jag inte varför de från andra ställen vore bra då de oxå är långhåriga? Finns en korthårig grå oxå är den bättre?
Provade med den vita långhåriga när bebis sov inomhus och det blev jättesvettigt det med. Trodde att man inte skulle bli varm heller om man har en sådan?
Hur varmt ska det vara för att inte ha något under och bara den vindskyddande footsacken på? Är så svårt att veta hur mycket kläder de behöver då de sitter stilla hela tiden.
Tack!