Disneyland, Disneyworld, vilket ska vi åka till?
Hej!
Jag undrar om det finns någon här som har lite koll på hur många Disneyland/world det finns i världen? De två som jag har hört mest om är Disneyland Paris och Disney World Orlando Florida men det verkar som att det finns ännu fler?
* Vilka länder ligger dem i?
* Vilket är det första som byggdes?
* Vad kostar respektive nöjesvärld att gå på för en vuxen? (pris på inträde och mat priser)
* Vilket är det största?
* Hur många dagar behöver man för att känna sig nöjd med respektive nöjesvärld
* Vilket är det bästa?
* Vad är det för priser på disney hotellen? Är det värt att bo på ett disneyhotell (för att jag antar att de är dyrare) eller kan man lika bra ta ett annat närliggande hotell?
Det är jag och min sambo som båda har drömt sen vi var små om att åka till Disneyland som skulle vilja åka på semester dit antingen i år om vi har råd eller nästa år. För vad jag har försått så är det värt att åka dit även som vuxen? vi är 22 och 23.
Skulle bli jätte glad om någon berest person kunde ge oss en prisuppfattning och vilket av alla disneyland/world man ska välja att åka till? Vilket får man ut mest av som vuxen? Vilket är mest sevärt? Undrar också vilken stad av de som det ligger i som är roligast att åka till då vi nog kommer att spendera minst en vecka där för att upptäcka mer än bara nöjesparken.
Och för er som undrar så har vi varit in på hemsidorna och försökt att få oss en uppfattning men inte lyckats då det är så mycket information att sålla och pris i kr har vi inte hittat någonstans. Så snälla ni som har varit på någon av de här nöjesparkerna, försök att svara på så många av våra frågor som möjligt och berätta allt ni vet och vad ni tyckte!
Tack på förhand
/MVH Mikaela