Några frågor?
Har konstaterat att dottern föredrar att bajsa när hon inte har blöja på sig. Lite bajs finns det alltid i blöjan (hon är ju bara 3v) men inte mycket utan det är mest kissblöjor. När man byter på henne ser (och hör, för hon skriker uder tiden) man hur hon trycker på. När hon bajsat färdigt blir hon tyst och lugn. Berömmer henne alltid när hon bajsat under bytestillfället.
Några frågor:
1) På natten sover jag rätt tungt och motivationen till att byta blöja är inte så stor. Erbjuder därför bröstet även när jag är rätt säker på att det är blöjan som är problemet. Skillnaden är att amning kan jag sova genom medan jag faktiskt vaknar av ett blöjbyte (som oftast tar 10-15 min eftersom hon bajsar under tiden). Hur motivera sig till att gå upp på natten?
2) När kan det vara idé att börja fundera på potta? När huvudet är stadigt?
3) Några tips på hur man får henne att även kissa utan blöja? Fot i varmt vatten verkar inte funka på henne.
4) Ska man låta henne ligga utan blöja ibland och hur gör man för att hon då inte ska frysa ihjäl? Hon låg naken en stund efter badet igår men var tvungen att klä på henne eftersom hon låg och skakade.
5) Andra tips?