asta66 skrev 2011-06-23 06:42:32 följande:
Vilka bestämmer i ert hem? De som vill komma och parasitera hos er i månadsvis. Ni måste ju bestämma er vad som ni accepterar i ert hem. Vilka som får komma och under vilka villkor. Tills dess väljer ni att ha dessa människor hos er månadsvis.
I vanliga fall bestämmer vi gemensamt och har samråd, det har upphört när far och dotter har tagit över så jag ska helst hålla mig undan och vara tyst. Tyvärr är det svårt då han varje år låter vassa knivar ligga kvar på köksbordet, lämnar kylvaror i värmen och brännbart på spisen etc. Istället för att ha semester har de en mani på att köpa tokiga saker som inte passar in här och lägga det gamla på hög så mitt stora hus blir en soptipp, där jag knappt kommer fram. Deras hobby har då blivit att slänga mina och barnens saker tidigt när jag sover, utan att tala om, så jag kan leta i åratal efter det som saknas och frun "har glömt" men kan köpa nytt. En vit fin Cardigan som jag kört 10 mil för att köpa försvann "för att den var ful".
Allt för vårt eget bästa får jag höra, jag får i bästa fall sköta mitt kontor så ska de sköta resten, men inte ens kontoret är fredat så arbetsmaterial på skrivbordet plötsligt är instuvat i en garderob. Min fru är jätteduktig å att arbeta och tjäna pengar, men är som svenska politiker, dom hinner inte tänka färdigt och vill ha hjälp.
Svärfar parasiterar inte precis utan larvar sig med att betala en massa vi kan vara utan, det han tjänat på att hjälpa Iran med atomkraft/vapen, så det betackar jag mig för.
Frun fick sammanbrott av att vara pressad från 2 håll, så hon sa nu att min pappa kan jag tyvärr inte byta ut men jag kan byta make. Det är nog bara landsmän som möjligen vill ha släkten hemma hela sommaren så familjelivet blir förstört.
Med honom kan jag bara kommunicera längre meningar i mail på engelska, svärmor kan knappt ens engelska, jag har sagt och skrivit länge att för vår säkerhet måste de kunna ett språk som alla kan här, deras språk lär jag mig om jag ska bo där.
Till nästa år vill jag på prov portförbjuda alla som inte fungerar här, men då blir det krav att våra barn ska åka dit månadsvis istället som förut och redan kan ha skadat ett. Då har jag krav att åka med och stannade en vecka senast. Men dom vill vara på semesterläger med sin släkt, det kan nog bli för mycket men får övervägas och att plugga deras språk. Fast dom nu åker hit för att det är så dåliga livsmedel här etc. Där är det så "farligt" att jag inte fick gå ut ensam.
En lösning är att jag hittar en barnhjälp vi vill ha så gästrummet blir upptaget, gäster kan få en Friggebod uppe på berget :)
Jag letade efter hus i Spanien med separat gästbostad, äger jag sedan bilen och har nycklarna kan det bli lite lugnare, men där är hett från juli och vi har ett paradis hemma annars. Att byta fru är ingen bra lösning för barnen som är jättelyckliga här och nu. Vi är tidvis lyckliga och ibland hatar vi lite, det kallas visst kärlek.
Några bättre förslag

)