Finns det fler än jag?
Hej! Försökt läsa på trådarna här ang äggdonation om jag skulle hitta några tips på kliniker där man har donatorer som även passar icke typisk svenk/nordisk. Börjar känna mig nästan uppgiven för jag har sökt med ljus o lykta på olika kliniker. Så om ni alla starka tappra blivande mammor som hittat era kliniker runt i världen vet om eller får höra några tips som kan ge mig lite hopp att hitta en klinik där dom även har donatorer med asiatisa el liknande ursprung. Plus att det vore jätte skönt att höra att det inte bara är jag som har detta problem med att tydligen ha ett avvikande utseende... Om ni finns skriv en rad berätta hur ni tänker och hur ni gjort gör ek planerar!!!
TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-08-30 20:04
el planerar ska det stå....
. Har också läst att man visst kan önska sig en donator med asiatiskt utseende på många närmare kliniker, men att man då kan få vänta lite längre innan rätt person dyker upp. Lycka till!!
Men annars är det ett ganska normalt pris i länder som Finland och USA. Kanske t o m dyrare i USA. Förstår mycket väl om kassan är skral efter IVF, själv har vi bara gjort ett men det sved ändå (35000 SEK inkl allt). Nu kostar ÄD ca 5000 euro, men då är resor och uppehälle inte inräknat. Skulle tippa på vi landar på ca 6000 Euro totalt. Nej, inte heller vi är gjorda av pengar