barnpsykologen margit skrev 2011-12-31 17:30:49 följande:
Hej!
Det är svårt att säga vad det kan bero på och hur stort problemet är. Det beror ju lite på hur ofta ni träffar din mamma eller din syster. Är han aggressiv mot dem också eller är det bara mot dig?
Det är inte ovanligt eller konstigt att barn i den här åldern beter sig annorlunda mot sin mamma när han är ensam med henne mot när mamma har sällskap.
Oftast kan det handla om en oro att när mormor kommit kanske mamma ska gå och göra något annat och mormor ska vara barnvakt. Det kan också vara att mamma blir lite annorlunda när någon annan vuxen är med och då känner barnet inte igen henne och visar sin oro genom att bråka.
Det tredje skälet kan vara konkurrens om uppmärksamheten. När man är ensam med mamma behöver man inte konkurrera om tid och uppmärksamhet, men om det kommer besök måste mamma ägna sig åt andra också.
Det du ska göra är att lita på att din lille kille älskar dig över allt annat. Den kärleken visar han på olika sätt i olika situationer och då gäller det att du visar dig trygg i att ni två älskar varandra. Du kommer säkert framgent att få vara med om en hel del trots och annat jobbigt , men kom då ihåg att det är den man älskar som man vågar pröva.
Lycka till!
Margit Ekenbark
Det är bara mot mig. Ska till bvc på tisdag med den yngsta och då tänkte jag ta upp det här mer och även gå till en barnpsykolog här omkring.
Tack för dom hjälpsamma svaren!