Dannycare skrev 2017-01-10 14:14:09 följande:
Tog en Vegetarisk prova-på kasse för 299kr (ord. 569kr, vilket övergår i en automatiskt prenumeration) mestadels för att mätta nyfikenheten och se vad allt snack gällande matkassar handlar om.
Till detta fick man även en påse med lite blandad frukt som en nykundsgåva (ord. 109kr) - inget jättespännande dock, några äpplen, mandariner, apelsiner. Knappast värt att betala extra för.
Hur som och åter till poängen med min egen lilla undersökning..
Blev först lite förvånad över hur LITE mat det var i påsen, 3 middagar för 4 personer skulle det knappast räcka till även med vanliga portionsstorlekar mätt. Då får man stå för en grandios sallad på egen bekostnad för att mätta hungern. Sedan tyckte jag det var alldeles för snålt med ekologiskt, endast 3 produker (bönor på burk) hade den märkningen (frukten var omärkt, så där vet jag inte alls).
Tänkte då att undrar vad summan blir om jag plockar ihop en likvärdig kasse, med så många ekologiska alternativ som möjligt på te.x Willy's?
Återigen blev jag förvånad! Min "egen" matkasse från Willy's var både större, billigare och till 90% ekologiskt. Fick en slutsumma på 286,96kr för den ekologiska vegpåsen! Nu får man ju ingen "veckomeny" eller hemleverans för det priset, men å andra sidan är det inte så svårt att hitta recept eller inspiration så att jag skulle säga att priset för Linas Matkasse kompenserar bristen på kvalité och mängd hos varorna. Recept för potatismos eller vegetariska biffar av mixade bönor är överdrivet. Dessutom handlar jag eller min fru i samband med andra ärenden eller i samband med arbete, så det är inte avgörande i vårat fall.
Jag skulle då verkligen ta en funderare om det är ekonomiskt försvarbart med matkasse. Jag kommer avstå från liknande erbjudanden framgent.
Kul grej om det där med att packa ihop kassen själv - Mathems barnkasse kostar 799 kr, men om man plockar ihop kassen själv, på mathem, ladar den mellan 550 och 830 kr, beroende på innehåll.
Så, ja, jag förespråkar absolut att sno en kasse-meny från de som har öppna (mathem, coop, arla, mfl) och sedan köpa hem det själv. Precis som du upptäckte så lönar det sig.