NKmamma skrev 2012-07-31 22:53:40 följande:
Varför måste er dotter börja på dagis nu redan?
Pappan anser att det är det bästa för henne, och att hon (vilket även jag tycker) självklart måste ha en dagisplats på orten eftersom han jobbar - om hon nu skulle stå skriven hos honom.
Anonym skrev 2012-08-01 09:35:44 följande:
Hur långt blir det mellan er? Hur ska hämtning/lämning skötas?
Det kommer att bli 17 mil emellan oss. Han har redan en dotter på en ort som kommer att hamna precis emellan punkt A (nuvarande ort) och punkt B (min nya bostadsort).
Mitt förslag är ju då att vi möts upp på "mellanorten" eftersom att han ändå ska dit för att hämta och lämna sin andra dotter.
Detta går han dock inte med på av någon anledning. Det är nästan 9 mil till "mellanorten" från både punkt A & B.
h8him skrev 2012-08-01 10:00:35 följande:
Varför skulle en flytt från gemensamma bostadsorten vara det bästa för ert barn? Vill pappan inte ha barnet boende hos sig?
Är pappan nöjd med det lilla umgänget riskerar du knappast något. Men, skulle han stämma dig ser det inte bra ut att du på egen hand beslutat att barnet ska flytta till annan ort.
Varför kan du inte stå för att det är en flytt?
Barnomsorg kan man få. Det är ofta lättare än en flytt. Står ni ens i kö på hemorten?
Vi bor inte tillsammans. Vi separerade i April detta år, och dottern står skriven hos mig sedan dess.
Pappan vill, men har ju ingen möjlighet att ha henne oftare utifrån hur hans arbetsschema ser ut.
Hon har alltid varit hemma med mig, och efter separationen har hon vistats hos sin pappa i snitt 6 nätter i månaden. Pappan har själv sagt att han vill ha en "ensam helg" var månad eftersom att han jobbar så pass mycket, och redan har ett barn 3 helger av 4.
Jag står för att det är en flytt, helt klart. Min fråga var på ett juridiskt plan.
Jag har dock pratat med både polis, jurist, skatteverket och socialen och de säger att jag självklart skall ta med mig barnet för den fysiska flytten. Jag kan ju som sagt inte lämna henne ensam på orten.
Nej, vi står inte i någon kö eftersom jag anser att hon inte är i behov av någon barnomsorg eftersom jag studerar hemifrån.
Till saken hör att vissa omständigheter har lett till att jag blivit erbjuden skyddat boende tills dess att jag flyttar, och polis har även påkallat besöksförbud tills dess att allt detta retts ut.
Pappan är en snäll person.. Så länge han kan hålla humöret i schack.
Han är ganska.. Labil, om ni förstår vad jag menar?