Anonym (tänk till!!) skrev 2012-12-02 17:06:37 följande:
Åter igen har vi varit på en tillställning där det var massor med människor i vår egen ålder (30-35+). De flesta har ett eller flera barn, vi har inga. Vi är gulliga mot allas barn och lyssnar intresserat på alla historier och anekdoter om hur det är att vara förälder. Vi ler medlidande när de gravida klagar över sina krämpor. Men så kommer obönhörligen frågorna: "Är inte ni suuugna?" "Har inte ni några knoddar på gång?" "Men, vill inte ni ha barn?"
Fatta någon gång att om man är 35+ och inte har barn redan, så beror det på två saker:
1) Antingen vill man inte ha barn och vill slippa förklara varför för halvt främmande människor
2) Eller så kan man inte få barn och vill slippa förklara varför för halvt främmande människor
Saknar man totalt empati eller förmåga att sätta sig in i barnlösas situation när man själv har barn?
Det verkar inte bättre. Jag börjar så sakteliga förstå barnlösa som vägrar umgås med barnfamiljer.
Det jag vill med tråden är att ventilera och kanske också väcka en tanke hos alla er lyckligt lottade som har barn. Det är inte en självklarhet för alla, tyvärr!!
Väldigt bra skrivet!
Det är taktlöst att ställa sådana frågor till folk utan barn, det är helt enkelt inte bra uppförande. Finns en massa annat privat man inte ska fråga folk om heller. "Men är det inte tråkigt att va singel? Längtar du aldrig efter nån att mysa med i soffan på fredagskvällen?" Huvudet på sned.
Det är helt enkelt inte ok, oavsett om det gäller barn eller singelskap eller jobb eller att fråga varför folk är sjukskrivna om de inte talar om det självmant.
Som barnlös tycker jag faktiskt lite synd om de som säger saker som "ska du inte skaffa barn snart?" till mig. Om jag svarar som det är så blir det jättepinsamt för dem. Samtidigt blir det ju väldigt svårt att berätta att man är ofrivilligt barnlös i en grupp där folk har ställt sådana frågor, är det t.ex. nära kollegor så vet man ju att de kommer skämmas ihjäl när de förstår hur klumpigt de har betett sig under en längre tid, och då vill man bespara dem de jobbiga känslorna.
Tycker Klara Zimmergrens sommarprat var väldigt bra, hon tog ju bland annat upp just det här med att om en "äldre" (30-35+) kvinna har en man men inga barn så finns det antagligen en anledning, och varför kan man inte bara låta bli att ta upp ämnet. Skona oss.